Je třeba jednou za čas vyčistit sopouch (část komína, která propojuje spotřebič a komínový průduch)?

Celá otázka s infem zní:

Je třeba jednou za čas vyčistit sopouch (část komína, která propojuje spotřebič a komínový průduch, do kterého jsou odváděny škodlivé plyny, které jsou produkovány spotřebičem)?

Pokud se topí dřevem např. domácí kamna, tak se tam usazují saze? Nebo tomu se u kamen sopouch neříká?
Jakou má sopouch životnost?

Odpovědi
nikeroska

Doporučuje se čistit. Aby se seze nevznítily, a také aby byl průduch průchozí.

cochee

Sopouch není asi od věci jednou za čas prohlédnout, možná to udělá na požádání i kominík. Mimochodem, slovo sopouch se používá odedávna, ještě v době, kdy žádné kotle na plyn ani neexistovaly, tudíž i u kamen na pevná paliva. A u těch hrozí saze, ovšem pokud je to správně uděláno, tak minimálně nebo vůbec; saze by se měly usazovat na dně průduchu, případně tam padají po zákroku kominíka, takže by se měly dát snadno vybrat přes tzv. vybírací otvor.

tforro

Záleží na délce toho sopouchu. Pokud je krátký, tak se tam saze moc nezanášejí, ovšem čím delší vodorovně uložený sopouch je, tím víc se zanáší a tím častěji se musí čistit. Já to dělám v topné sezoně co 10 dní. Víceméně preventivně. Čistím to přes vnitřní prostor kotle, takže mi to nezabere ani minutu.

cukrar

Celou spalinovou cestu musíte čistit. Úplně celou!!!