Standaa

„Je třeba, abys to udělal“ – Která věta je větou hlavní?

Logicky bych usuzoval, že to bude věta první – „Je třeba“, nicméně věta hlavní by mohla být i samostatně stojící a na vedlejší větě nezávislá, což u ani jedné z těchto dvou vět neplatí, fungují smysluplně jen dohromady. Jsou to tedy obě věty vedlejší?
Doplňuji:
Děkuji moc za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

„Je třeba“ je věta hlavní, jednočlenná, chybí v ní podmět. Na ní je závislá VV – „abych to udělal“, je uvedená podřadiící spojkou. . Jde o souvětí poidřadné.

Takže cyhbějí podmět VH najdeme ve větě vedllejší.
Kdo, co, jaká věc je třeba? Udlělat to.
Je třeba to udělat. – jednoduchá věta – Po – udělat – Přj – je třeba.

Buď rozlišujeme větu jednoduchou nebo souvětí. Podrřadné souvětí má 1 větu hlavní a další vedlejší. Souřadné má nejméně 2 věty hlavní.
Doplňuji:
Doplňuj k podřadnému souvětí.

Vedlejší věta či věty nemohou stát samostatně, protože závisí mluvnicky i významově na větě řícící (VH, VV) , rozvíjí ji a většinou vyjadřují její větný člen.

véce v diskusi

Další odpovědi
quentos

Souvětí nemůže existovat bez hlavní věty. Logicky usuzujete správně, že „je třeba“ je věta hlavní, ač sama o sobě může znít nezvykle. (Už jste někoho slyšel odpovědět „Není třeba.“? To je přece běžná odpověď… toto je jen její opak.)

Frogman

„Je třeba, …“ – Kdo, co je třeba? – věta hlavní
„… abys to udělal.“ – vedlejší věta podmětná
Doplňuji:
Spojka ‚aby‘ signalizuje, že se jedná o vedlejší větu. A přesně jak píše quentos, v souvětí musí být alespoň jedna věta hlavní.