Zvědavý

Je tradiční lidová píseň „The Parting Glass“ skotská, nebo irská?

Někde píšou, že skotská, někde, že irská, jinde, že je to tradiční pisen obou zemí. Irové ji používají v té reklamě na Tullamore Dew… Díky https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=parting+glass

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že se názory různí, uvádí se, že je to skotská, ale i irská píseň.
Náš zdroj uvádí toto

"The Parting Glass je skotská a irská lidová píseň, často zpívaná na konci oslav či posezení s přáteli. Údajně byla nejzpívanější párty písničkou ve Skotsku, dokud Robert Burns nenapsal píseň Auld Lang Syne.
Text písně byl poprvé vytištěn jako tzv. broadside v 70. letech 18. století a zveřejněn v knize Scots Songs od Herda. První verze je někdy připisována Siru Alexu Boswellovi.
Na stejnou melodii se zpívá i irská píseň Sweet Cootehill Town, jejímž tématem je také loučení — emigrant odcházející do Ameriky se v ní loučí s domovem.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/The_Partin­g_Glass

Co je v anglickém zdroji?
Tradiční píseň , často zpívaná na konci shromáždění přátel, píseň na rozloučenou. . To bylo údajně nejoblíbenější píseň zpívaná ve Skotsku před tím, než Robert Burns napsal " Auld Lang Syne ". Píseň je také populární v Irsku a mezi irskými komunitami

Nejstarší známá tištěná verze byla v sedmdesátých letech rozšířená , nejprve se objevila v knize „Scots Songs“ od Herda. Prvná verze je někdy přičítána Sir Alexovi Boswellovi. Text je nepochybně starší než z r. 1770, jak to bylo zaznamenáno v Skene rukopise. skotské sbírce, psané v různých datech mezi 1615 a 1635.
Ale text se objevil mnohem dříve, již v roce 1605, když část první verze byla napsána v dopise na rozloučenou jako báseň, která se nyní nazývá „Armstrongova dobrá noc.
Dopis měl napsat jeden z Border Reiversů, který byl v tomto roce popraven za vraždu vykonanou v roce 16.00.
.
Patrick Weston Joyce ve své staré sbírce – Irská lidová hudbě a písně (1909) uvádí melodii s jiným textem pod názvem "Sweet Cootehill Town“ a poznamenává: " že se zdá, že skladba byla použita jako obecná píseń na rozloučenou. často nazývána „Dobrou noc a radost ať je s vámi všemi.“

Oslavovaný irský lidový sběratel píseň Colm O Lochlainn vzal na vědomí tuto identitu melodií mezi The Parting Glass" and „Sweet Cootehill Town“. Sweet Cootehill Town" je další tradiční skladba pro rozloučenou, tentokrát s mužem, který odešel z Irska do Ameriky.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/The_Partin­g_Glass