Babiška

Je toto morální rozhodnutí?

Ahoj, platil jsem si 6 měsíců programátorku pro android, aplikace měla podle ní být hotová za měsíc a týden, jenže se furt vymlouvala a říkala že to bude až až. Došla mi trpělivost a šel jsem za profesionálem, aby mi zkontroval co vlastně udělala. Neudělala nic.

Ve smlouvě jsem napsal že v případě prodlení platí 2% za každý den z celkové ceny. Celkem by mi měla zaplatit 32 tisíc jako pokutu. Spolupráce s ní byla přišerná jen jsem měl to České srdíčko a doufal že to bude fajn.

Byla to pro mě jedna z největší zkušeností. Pokud chcete psát jaký jsem blbec, protože jsem nezrakročil dříve, klidně si to napište, ale každý se musí poučit z chyb

O co tedy jde:

pokuta je 32 tisíc, jenže bych rád napsal mnohem více do směnky, protože nový programátor si řekl nemalou částku, ale je kvalitní a tímhle bych ho alespon chtěl zaplatit.

Myslíte že mám pokutu uvedenou ve směnce zvednout? Mám stochutí nechat jí podepsat dvě směnky a říct že jedna je „kopie pro druhou stranu“ jenže bych si jí vzal a tím pádem by mi dlužila dvojnásobek, ale je to pdolost a zlost. Nemáte někdo tipy? Děkuji mnohokrát. Jakékoliv komentáře mně urážející neřeším.

(trochu blbý přirovnání, já jí zaplatil a neodvede žádnou práci? a proto jí nemám dávat žádnou pokutu? :D :D Když si potřebuju najmout někoho, kdo to opravdu vytvoří, tak aspon z té pokuty by se mohl daný člověk zaplatit)

Nejlepší odpověď
ivzez

Odpověď na otázku: Ne, není to morální rozhodnutí.

Pokutu jste mohl rovnou sjednat vyšší. Jestli jste neměl datum
dodání přesně sjednáno v písemné smlouvě, může být problém
i v případném vymáhání pokuty z prodlení.

Pokud programátorka nedodržela smlouvu (píšete, že neudělala nic), můžete
od smlouvy odstoupit a požadovat vše, co jste jí zaplatil. Pravděpodobně soudní
cestou (pochybuji, že programátorka peníze vrátí dobrovolně).

Další odpovědi
led

Váš prípad a otázka určite nie je ojedinelý. Veď sa tu nájdu aj ďalší ľudia, ktorí zaplatili za vystavenú faktúru na dodanú prácu, úkon, tovar a nič za to nedostali.
Spomínam si napríklad na prípad firmy nemenujem konkrétne zaoberajúcou sa distribúciou elektrickej energie, v čom spočíva aj fyzické prepojenie elektrických vodičov (dotiahnutie kabeláže od bodu A dodávateľ po bod B odoberateľ). Firma poslala fakturu za prácu – poplatok za pripojenie (v prepočte polovica priemerného platu) – Odoberateľ uhradil a čakal ako na potvrdenie o príjme uhradenej sumy tak aj na samotné pripojenie a čas beží a beží už sa blíži polročné výročie a zima na krku…
Je morálne žiadať zaplatiť za neodvedenú prácu (bež možnosti odberateľa sankcionovať dodávateľa)? Neporušuje sa tým obchodný zákon?

Toto je aj váš prípad. Urobil ste chybu, možno z láskavosti, dobráckosti, ale chyba sa stala. Z jej hľadiska ťažko povedať. V obchodných vzťahoch, tam kde sa točia peniaze, žiaľ, morálka a etika stoja za dverami. Vnútri je len moc a zákon.

Mc Merkurion

… smlouva je smlouva, když napíšeš víc, bejt tou dívčinou (podle toho, jak si ji popsal), nedám ti nic …
… chtěl bych po ní pokutu a peníze, které jsem jí zatím vyplatil (jestli nějaké byly) >>> nic neudělala, nic si nezaslouží …

… když si koupím kolo, nemohu taky chtít po prodejci doplatit peníze na novou motorku, protože je kvalitnější …

… neříkám, že jí nemáš dávat „žádnou“ pokutu, ale domluvenou pokutu+již vyplacené peníze, to že si budeš muset najmout někoho dražšího je tvá věc…

anonym

„Morální“, je mi do smíchu.
Její chyba, ať si to prostě zaplatí, ona s tím počítala, když to podepisovala. Aspoň bude mít nějaké ponaučení.