bolak

Je to z hlediska češtinu správně, když komentátor nazývá ženský národní basketbalový tým mužstvem?

Nejlepší odpověď
annas

Mužstvo je skupina mužů se společným posláním.

Zaprášený a školometský PSJC z r. 2008 uvádí příklad u mužstva:

1. "Že některá žena předčí některého muže, je pravda, ale výsledek v budoucnu ukáže, zda ženstvo v celku stalo se adekvatním mužstvu.

Takže určitě mohou v oblasti sportu ženy „natřít“ mužům – jeden ze správně použitých významů .

2. ženstvo = skupina žen s určitým sportovním posláním, ženské sportovní družstvo.
Dnes se bere jako knižní nebo žertovné.

Správně by se mělo užívat družstvo, tým. Zřejmě kvůli tomu, že mužstvo je podst. jméno hromadné, takže do této „hromady“ zahrnuli komentátoři obě pohlaví.

..
Doplňuji:
Ještě něco z etymologie.

Žena, která se vdala za muže = mužatka Proto se nazývala zmužilá (vzmužilá), stejně Amazonky byly mužatky a vzmužily se. Proč by nemohly být ženy mužstvem z důvodů, které jsem zmínila.

Kdy se poprvé tento výraz objevil ve sportu, není známé. Jazykovědci se ještě v r. 1926 ke spojení „ženské mužstvo“ vyjadřovali rozpačitě.

Všechno je jinak, co bývalo, už není …

Další odpovědi
anonym

Ženský tým by mi znělo líp.Četla jsem to už mnohokrát.Víš co mě vždycky u těch reportérů a vůbec komentářů mužů štve nejvíc?Hraje-li baba dobře tak komentují,že to hraje skoro jako chlap.Když je to naopak,tak onen chlap běhá,střílí jako baba.

anonym

V případě basketbalistek se komentatorovi ani nedivím (košíkářské dámy prominou), ale jinak výrazem „družstvo“ se snad nic nezkazí a divák také pochopí o čem je řeč. Zrovna tak když se použije slovo „mužstvo“ v ženském sportu. Však u žákovských kategoriích se také nepoužívá „dětstvo“.

SpiderRoy

jak bys to chtěl nazvat? Ženstvo? To zní hrozivě. Ja myslim ze to je správně

Funna

hlediska češtinu je to v pořádku..mužstvo je soubor hráčů, nebo hráček v kolektivních sportech…

autacek

význam

  • skupina mužů se společným posláním

    Důstojníci musí držet mužstvo na deset kroků od těla a nedovolit mu, aby přemýšlelo samostatné nebo dokonce vůbec myslilo…[1]

    Mužstvo na lodi bylo se hned zase bývalému svému veliteli poddalo, ježto nemělo náčelníků vzpoury.[2]

  • (ve sportu) soubor hráčů v kolektivních sportech

    Favorizované ostravské mužstvo žen do zápasu vstoupilo jaksepatří a v 17. minutě vedlo 10:5.[3]

Doplňuji:
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/mu%C5%BEstvo

anonym

Zde bych si bez zaváhání vypomohla slovníkem synonym, kde je uvedeno, že:

Výraz mužstvo :

Synonyma:• družstvo

• tým

A takto také výraz mužstvo ve sportu chápu. Jde vždy o tým sportovců bez ohledu na věk či pohlaví.