Je to vůbec demokracie?

Díval jsem se včera na film „Lincoln“ kde prezident chtěl protlačit zákon o zrušení otrokářství.
Aby vůbec dostal potřebný počet hlasů ke zrušení, tak podplácel kongrasmany.Ne­podplácel sice penězi, ale každému nabídl nějaké lukrativní místo ve státním aparatátu.
Takže Nečas při prohlasovávání zákona, kdy také nabídl poslancům lukrativní místa, se zachoval přesně jako prezident Lincoln.
A tomuhle se říká demokracie?
Mohu chápat pojem demakracie jako PODPLÁCENÍ lidí místo toho abych je přesvědčil o svém názoru?
Už se nedivím, že všichni (respektive modří ptáci) chválí Ameriku, vždyť tam toto podplácení existuje již přes sto let a tímto se také bohatne.
Takže demokracie je vlastně diktatura peněz a podplácení.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, demokracie není diktatura peněz a podplácení. Tomu se říká korupce. Bohužel, tento jev se vyskytoval a zřejmě vyskytovat bude v jakémkoliv státním zřízení. Fungoval i za socialismu a dnes některé státy, zejména v Latinské Americe, jsou na tom základě dokonce založeny. Výklad pomocí slovníku cizích slov:
demokracie >> vláda lidu (zvl. vláda většiny); státní zřízení, kde vládní moc náleží lidu a je jimi vykonávána přímo nebo zprostředkovaně (prostřednictvím systému zastupitelů, kteří jsou obvykle pravidelně, periodiky a svobodně voleni); politický či sociální celek takto řízený; systém institucí dělby a delegace moci; obyčejný lid jako hlavní zdroj politické moci; principy politické a sociální rovnosti.

Další odpovědi
Dochy

Souhlasím s tím, že víc než demokracie je to bordel. Podle ústavy všichni poslanci/senátoři slibují že svou budou pracovat v zájmu všeho lidu dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Podle ústavy vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou vázáni žádnými příkazy. Přesto se každou chvíli řeší že ten a ten hlasoval jinak než strana zavelela…

To podplácení pokud vím není speciální doménou ODS – to jen aby to nevypadalo že tu máme jedinou prohnilou stranu…

mosol

Já jsem zase viděl film, a tam krtek nosil kalhotky. Zatracený kapitalisti.

anonym

Ty se na tuto otázku vůbec nemáš co ptát bolševku!!!
Udával jsi lidi a udavačem zůstaneš.

anonym

pro Kepler
Ale „vláda lidu“ neplatí.Pokud vezmu poslance, tak oni NEHLASUJÍ tak jak chtějí občané, ale jak chce strana, čili je to diktatura té nebo oné strany.
Vláda lidu byla když jsme si zvolili Zemana za prezidenta.
Ale už nebyla vláda lidu při první volbě Havla, protože lid (alespoň na vesnicích) chtěl za prezidenta Dubčeka.Čili tady zavládl pragocentrismus, pražáci chtěli Havla.

Kepler

Je sporné, co chtěl „lid“. Vždycky můžeme mluvit maximálně o části lidu. Poslanci nikdy nehlasují tak, aby vyhověl všem částem lidu. Lid si volí pouze své zastupitele v demokratických volbách, můžeš si volit koho chceš a komu nejvíc věříš. Bohužel je pravda, že ta, či ona strana vždycky svoje předvolební sliby nedodrží. Tak už to ale chodí po celém světě. Nemyslím si, že by předvolební sliby byly míněny neupřímně, ale k jejich splnění zastupitelům buď chybí podpora ostatních, nebo to nezvládne státní kasa, nebo že se podmínky změnily…je spousta důvodů.

anonym

Lahny, Dubčeka za presidenta jsme mít nemohli. Řídilo se to tehdejšími zákony. President i předseda vlády nesměli být oba Slováky.

anonym

Ano, to vím, ale předseda vlády mohl být místo Čalfy někdo jiný.

anonym

Nemohl, protože sehrál významnou roli při prosazení Václava Havla na post prezidenta. V té době se ozývaly hlasy pro přímou volbu, v níž ale měl větší šance Alexander Dubček než málo známý Havel. Čalfa ale zajistil Havlovo jednomyslné zvolení v nepřímé volbě (parlamentem složeným ještě z předlistopadových poslanců) a coby člověk obeznámený s fungováním vládních orgánů poskytoval Havlovi profesionální politické rady.

anonym

Jestliže byl Čalfa komunistou a věděl jak to chodí, tak mohl zůstat předseda vlády Adamec( jaký byl rozdíl mezi komunistou Čalfou a komunistou Adamcem,) a Čalfa mu mohl dělat poradce (dneska nemají poradce?).Všechno jde když se chce.Tady ale byl tlak na to, aby byl Havel prezidentem.

anonym

Právě proto byl předsedou vlády Čalfa. Dostat notora na Hrad.

Kepler

No díkybohu, že to nešlo, to bychom se nikam dál nedostali. „Socialismus s lidskou tváří“ byla utopie. Bylo by to polovičaté řešení. Nezapomeňme, že i Dubček byl komunista a velký přítel Sovětského Svazu. Sice reformní komár, ale pořád komár. To, jak se měnily názory mezi komunisty samými a jak se rvali o koryto, nejlépe dokumentuje případ Gustáva Rusáka, který byl v 50. letech jako buržoazní nacionalista obviněn z velezrady. No a vida, kam to šikula dotáhl!

anonym

Možná že by to bylo lepší než dnes.Velké podniky by zůstaly státní (a nebyly by rozkradené nebo v rukách cizích kapitalistů) a menší podniky (do 50 – 100) zaměstnanců by byly soukromé.A pak by se vidělo co je lepší.
Tam by byla ta zdravá konkurence, protože by nemohlo být to, že u soukromníka by byla menší mzda než ve státním.A nebo (jak se mi to stalo před několika lety), že mladý do 30ti let dostal větší výplatu než já a když jsem se ptal jak je to možné, tak mi bylo zodpovězeno:„Ale Vy jdete do důchodu, tak Vám to stačí a on je mladý tak musí mít více.“
Čili v kapitalismu nejde o to co umíš, ale kolik ti je let.
A kam jsme to dotáhli dnes vidíme na příkladu OKD a Bakali.Myslíš, že za komunistů by bylo možné aby ředitel OKD byl milionář a horníci neměli na výplaty?A to je jen kapka v moři podvodů za nynějšího kapitalismu.

anonym

… a kam jsme to dotáhli my? Do většího svrabu než byl za socíku.