mosoj

Je to spravedlivé ?

Celý život si s manželkou šetříme na důchod a musím konstatovat, že jsme udělali dobře.
Nicméně stejně se musíme držet u země. Nikdy jsme nebyli na dovolené v zahraničí či u moře.
Úspory nám umožňují žít sice skromný, ale bezstarostný život.
Přesto nastane situace, kdy jeden z nás tento svět opustí první. A zde je jádro pudla. Dva důchody se smrsknou na jeden a část ušetřených peněz na důchod se stane součástí dědictví a náklady na živobytí a zdravotní péči budou s věkem stoupat. V tom případě se nabízí otázka, jestli jsme si opravdu šetřili na důchod, nebo někomu jinému na přilepšení? Podle mě by bylo spravedlivé, kdyby se majetek v SJM dědil až po úmrtí druhého z partnerů.

Nejlepší odpověď
Dochy

Zajímavá otázka a chápu obavy. Pokud máte potomky zletilé a slušně vychované (radši budu psát „vydařené“ ), neměl by být problém se na dědictví dohodnout. Pokud jsou zletilí a trochu problémoví, pak bych to viděl na závěť, kde jim lze omezit dědictví na 1/4 z jejich zákonného podílu. Pokud jsou hodně problémoví, pak je snad lze vydědit.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Dochym, dědění můžete ovlivnit závětí.
Přestože každý z Vás může závěť sepsat sám, doporučila
bych návštěvu notáře, který pomůže s její formulací tak,
aby závěť později nebyla napadnutelná dalšími dědici.

Pokud jeden z manželů důchodců odejde dříve, bude druhý
mít nárok na polovinu procentní výměry z důchodu prvního.
[Měsíční příjem se smrskne, ale ne o celý důchod.]

Ale máte pravdu, také se mi jeví spravdlivější, aby SJM šlo
do dědictví až po úmrtí druhého partnera.

dudu

Podobné problémy řeší nebo očekává většina nás starounů. Je pravda, že nejvyšší položkou z měsíčních výdajů jsou náklady na bydlení a energie, přičemž část těchto nákladů /režijní, fixní/ je stejná ve dvou i u „sirotka“. Také platí, že pokud nahromaděný majetek negeneruje zisk, je jen budoucí pastvou pro pozůstalé.
Vždy však existují řešení, ovšem ne vždy pro každého přijatelná.
Např. my jsme loni za dobrou cenu prodali třípokojový byt a namísto něho pořídili starší dvoupokoják. Ten jsme ze zisku z prodeje zcela revitalizovali a ještě každý měsíc za bydlení v novém šetříme 500 stováků.
Dále jsme si oba založili nové penzijní připojištění. Tam jsme jednorázově složili určitou částku z níž jakoby měsíčně každý spoříme tisíc korun a stát nás zato podporuje 300/měs. Navíc plnění v případě úmrtí majitele lze předem stanovit na osobu a tak se vyhnout příp. tahanicím o dědictví. Část jsem pak investoval do českých akcií a třeba polostátní ČEZ ročně za jednu divču vyplácí 45 korun brutto, což v dnešních podmínkách představuje téměř osmiprocentní zhodnocení – výnos. Přitom u dlouhých pozic volatilita vlastní akcie není podstatná.Tento zdroj nám pak každoročně pokrývá valnou část nákladů na dovolenou. Jisteže na nenadálé výdaje, je třeba v bance držet i určitou sumu peněz na viděnou.

marci1

Není to spravedlivé. Majetek ve SJM by se měl dědit až po úmrtí druhého z manželů. Nezbývá tedy nic jiného, než si tyto záležitosti ošetřit.

Drap

Je to jen otázka pohledu a zákona. Je celá řada věcí které se mohou zdát nespravedlivé, ale realita života je přináší.

zjentek

Hm zajímavé. Na tyto odpovědi si má člověk pokládat otázky již v útlém věku. Nemít nikoho, kdo by po vás dědil, mohli jste mít otázku vyřešenou!

Mc Merkurion

… máš pravdu, ale z pohledu zákona, z pohledu morálky existuje taková věc, jako je se zřeknutí dědictví ve prospěch někoho > alespoň takto jsme to řešili u nás > majetek se dělil, až po smrti celého páru …

… jestli máš takovéto myšlenky (předpokládám, že to není tvůj případ, a že tato otázka je jen řečnická) , pak se naskýtá otázka, jak jsi vychoval své děti, jestliže máš takovéto obavy …

quentos

Ten červený rámeček „Upozornění: Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.“ tam není pro srandu králíkům. Přeformulovávat to za tebe nebudu, to by ses zas rozčiloval…

mosoj

Mistře žádný, červený rámeček se mně při psaní neukázal. Co by jsi chtěl přeformulovávat, takto jsem to měl na srdci a tak jsem to napsal. To ty v žádném případě nemůžeš vědět.

mosoj

Já si myslím že moje otázka řeší o mnoho důležitější problémy než jsou tvoje starosti.

Dochy

Když ona otázka „Je to spravedlivé?“ neřeší vůbec nic. A jeden z důvodů proč nic neřeší je, že ji chybí jasnej podmět. Tohle neukecáš, otázka Ti nevyšla, přestože jde o zajímavej problém.

zjentek

důležitější podle jakých měřítek?

mosoj

Dudu : Jsi si jistý že penzijní pojištění nespadá do SJM ?
Stavební spoření také nepatřilo do dědického řízení, ale od platnosti nového Občanského zakoníku se dědí !

dudu

O++++++++++++­++++++++++++++++

Ověřil jsem si, že naspořenou částku obdrží obmyšlená osoba., po pěti létech spoření včetně státní podpory a to ve třech ročních dávkách.

mosoj

Jo, jo již jsem si to ověřil též. Při založení penzijního spoření lze určit jakoukoliv osobu, které budou po smrti majitele tyto peníze vyplaceny. Pokud by se měli vyplatit peníze dříve tak i to jde , ale bez státního příspěvku, pouze s úroky. Jinak dík za radu.

Dochy

ehm… a tady musím souhlasit. Otázka by sama o sobě měla být jasná a dole nějaké upřesňující a doplňující informace. Přinejmenším by to alespoň chtělo nahradit to „to“ něčím konkrétním, možná „dědický zákon“?