vivatisCZ

Je to skutečný laserový meč?

Zdravím, našel jsem článek o tom, že prý existuje svěelný meč ze star wars.
Zajímá mně jestli opravdu když zmáčknu čudlík tak se vysune laser a nebo na to držátko musím nejdřív dát taková to sklo? Byl bych rád kdyby jste mi o tom napsali víc díky :)
http://www.wic­kedlasers.com/la­sersaber

Nejlepší odpověď
Funna

jasně, že žádný skutečný laserový meč není…a hodně dlouho ani takový, jako je ve filmu, nebude možné vyrobit…
a bez (cituji:) „taková to sklo“ to opravdu fungovat nebude…v něm ty paprsky svítí, je to něco jako trubice zářivky …v návodu píšou, že je to nebezpečné…ale ne proto, že ti to"uřeže ruku", ale proto, že ti laserový paprsek může poškodit zrak…a to trvale…

Další odpovědi
MK44

Stránku v odkazu vidím podobně jako Funna. Půjde o skleněnou nebo plastovou turbici. Ta asi funguje tak, jako by fungovala trubicová zářivka, která by se po zapnutí rozsvěcela od konce, takže to vypadá jakoby se světlo vysouvalo z držadla a po vypnutí se do něho opět stahovalo. Jen nechápu smysl takového výrobku. Zjevně jde o hračku, která nemá žádné praktické využití – jde jen o optický efekt. Zároveň však, jak píší, obsahuje nějaký, asi hodně levný, zdroj laseru, což je věc nebezpečná v případě zasažení očí (taky tam píšou, že se musí nosit ochranné brýle). Takže taková věc do dětských rukou nepatří! K čemu tedy je?

marci1

Nejsem odborník na tyto věci, myslím si že není, ale ve zdroji píší, že je skutečný. 🙂

Zdroj: http://www.pal­mserver.cz/mo­dules.php?name=New­s&file=article&sid=9846

led

Skutočný laserový meč zboku nevidíte, pretože je to veľmi úzky lúč svetla, ktorý ak má byť videný, musí sa svetlo „predierať“ od čohosi odrážať, s úspechom sa používa rôzne hustý dym, vzduchový prach a podobne.
To, čo vidíte vo filme a rôzne atrapy na trhu sú vlastne „svietidlá“, upravené do tvaru meča. Na posun svetla vo filme sú použité technologické efekty, v prípade použitia laseru sa mu do cesty pridávajú potrebné odrazné plochy, aby sme jeho svetlo videli, napríklad vysúvanie je spôsobené rozpínaním sa sfarbeného plynu v trubičke vo vnútri čepele meča.
Doprajme filmárom trochu tajomstva, ak chceme viac, na youtube https://www.y­outube.com/user/fil­mriot sa dozviete veľa o filmových efektoch
Doplňuji:
Ani trubica žiarivky by nesvietila keby zvnútra na jej sklenenom povrchu nebola nanesená fluroscenčná (odrazová) vrstva

led

Prakticky každý kto si zakúpi laserové ukazovátko si takýto meč môže spraviť sám (a lacnejšie), ale možno menej bezpečnejšie.
v odkaze marci1 nie je uvedené, prečo tento laser vidíme. Táto polykarbonátovou trubica je vnútri jemne zdrsnená, alebo naplnená plynom a na jednom konci uzavretá aby svetlo laserového lúča nemohlo uniknúť a poškodiť napríklad sietnicu protivníka. Pri práci s laserom platia prísne bezpečnostné predpisy. V prípade tohoto meča ide o nižší svetelný výkon, aby bol pod hranicou nebezpečných zariadení. Pozor pri neoverených a neatestovaných výrobkov sa na toto nespoliehajte. Svojho času (keď laser bol ako novinka uvoľnený aj pre verejnosť) som podobný problém riešila pre divadlo, kde nakoniec režisér ustúpil a lúče boli smerované mimo úrovni očí do zamatových závesov, ktoré ich pohltili. Pri malom zadymení bolo vidno, ako sa lúče v priestore pohybmi „zrážajú v boji“, ako známy súboj z Hviezdnych vojen