JájsemRaibek

Je to níže popsaná situace skutečná, nebo jen filmový trik?

Jeden vyskočí z letadla a je jedno, jestli poruchou se mu neotevře padák nebo jej prostě nemá. Druhý si honem nasadí batoh s padákem a skočí za ním.
V letu jej zachytí, otevře svůj padák a daného člověka zachrání.
Nebo trochu opačná situace (což už by asi šlo). Vyskočím s padákem a dotyčného nechám v letadle bez padáku. Ten po chvíli vyskočí za mnou a opět mě „dožene“, chytí se mě a na mém padáku pěkně spolu přistaneme.

  1. co zrychlení? Oba padáme stejnou rychlostí? Jeden musí padat rychleji ne?
  2. To ho udržím při zbrždění ve chvíli, kdy se otevře padák?
  3. V tom druhém případě, kdy se mi otevře padák, tak vlastně zpomalím a on mě může dohnat, ale jaksi mu tam překáží ten můj padák, aby mě zachytil.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že teoreticky taková setkání ve volném pádu jsou. Ovládat rychlost a manévrování je možné – po hlavě může letět až 300 km/h, roztažený na placato kolem 200. Ovšem otevřít padák by bylo možné až po vzájemném připoutání. Viděl jsem to i nafilmované a nezdálo se mi to jako trik.

Další odpovědi
cochee

Ses díval na Agenty S.H.I.E.L.D., že? ;)

Saiph

To by nešlo, protože letadlo se pohybuje a tak budou oba padat po úplně jiné dráze. Tedy předehnat asi lze, dohnat nikoliv.

Lamalam

  1. rychlost volného pádu se dá regulovat
  2. neudržíš
  3. nevím

Kepler

Saiph: a jakpak se asi spojilo i několik desítek výsadkářů během volného pádu? Dělají různé symetrické obrazce, dokonce je to jakási neoficiální soutěž.