arygnoc

je to riešenie bezdomovectva?

žijem v británii, kde je charita aktívna, ale toto ma fakt prekvapilo:

radnica pre bezdomovcov „urobila“ domy – miesto na spanie vybavené i rádiom a nabíjačkou na mobily pomocou solárnych článkov – nutné vidieť, pozrite článok:

http://www.da­ilymail.co.uk/new­s/article-2923727/Bed-night-without-coffin-fortune-Six-foot-box-appears-city-centre-free-place-sleep-complete-solar-panel-power-radio-light-phone.html

bolo by to riešenie – i aspoň dočasné – i v našich zemepisných šírkach?

viac prípadne v diskusii.
Doplňuji:
nemyslel som, že to vyrieši sociálny problém bezdomovectva – to asi ani nejde, pretože niektorí bezdomovci sú proste bezdomovcami dobrovoľne, iní dobrovoľne ani nie, ale nedokážu sa prispôsobiť, zvyknúť si na povinnosti (ak chcú práva)…

mal som na mysli práve to „nejaké zázemie“ pre tých, ktorí ani nechcú využiť nocľahárne (alkohol, drogy, agresivita, …), ktorých práve charita prevádzkuje v británii celkom dosť.
nemyslím, že nejaké byty sú riešením – leda tak po nejakej re/socializácii a liečbe (alkohol, drogy, …), pretože väčšina z nich už ani nevie hospodáriť s peniazmi a nejaká úcta k vlastníctvu u nich už prakticky ani neexistuje.

ale fakt je, že tu nie sú zimy také tuhé, ako na kontinente – ale to je iba technická otázka – vyriešiť, aby človek v tej truhle neumrzol.

radnica tieto zariadneia poskytla preto, lebo v belfaste to skutočne v noci vyzerá ako v amerických filmoch – bezďáci spávajú u obchodných domov v kadejakých výklenkoch, kde prúdi teplejší vzduch (vždy som tých filmových bezdomovcov pokladal za fikciu, mýlil som sa), niekedy je prechádzka nočným mestom vskutku nepríjemná.

tieto „rakvy“ sú umiestnené neďaleko nocľahárne miestnej charity v parčíku, kde tak nebijú do očí.

zatiaľ sa mi najviac páči postreh suaeda, ktorý vidím ako zaujímavé riešenie i u nás (čr, sr).

ešte nejaké nápady?

;-Q

Nejlepší odpověď
suaeda

Před rokem jsem jezdil za příbuzným do Švýcarska a překvapilo mne, že tam nebylo prakticky vidět (tamní Kosovce nyní nepočítám) bezdomovce a narkomany. Pak mi to vysvětlili Češi, kteří ve Švýcu bydlí stále (vystěhovalci a emigranti).
Stát koupí opuštěný statek někde mimo město a ten bezdomovcům a dalším osobám přizpůsobí. Bezdomovci tam mají vše základní zajištěno, ale podmínkou je, že nesmí do centra měst. Jinak o vše přijdou. Podobné to je s narkomany. Ano stát musí vynaložit peníze ale města jsou čistá a nikde se tyto osoby nepovalují a neobtěžují. Podle mne to určité řešení je.

Další odpovědi
gecco

Nevím, jak ´disciplinovaní´ jsou bezdomovci v GB, ale u nás by tato zařízení někdo rozebral během pár dnů…
Bezdomovectví to neřeší každopádně.
😉
Doplňuji:
Ad Doplnění (a Suaeda):
Nelze…
Nechce se mi dohledávat právní úprava, ale jednalo by se o segregaci – a to právně ´není možné´…
Není prostě možné některé občany ´vytěsnit´ do ghet…
___
Taky se mi to ´z jedné strany´ nelíbí, ale nelze…
😉

Pepa25

V Česku je problém hlavně v zimě při mrazech, což v Belfastu takový problém není, spíš tam tak 2× častěji prší, proto má taková „rakev“ větší opodstatnění: u nás by to byla rakev při –10 doopravdy …

zzzlatokopka

V Česku je problém, že životní minimum má stejné člověk pracující i nemakačenko:-(((

Hodně lidem se vyplatí dlouhodobě nepracovat a využívat sociální systém, je třeba rozdělit lidi podle toho, kdo se snaží – tomu pomoci vdělávat se, sehnat práci, bydlení atd. A ten kdo se nesnaží, tomu stanovit životní miniimum na 1kč na měsíc, hned by se jich spousta začala snažit.

Drap

Bezdomovce to v žádném případě neřeší. Některým z nich by to pouze vylepšilo jejich podmínky pro spaní.

Agneta

Fóbie z uzavřených prostorů („bezdomovectví“), se musí řešit především tak, že se jim nebudou nabízet pokoje a byty, neboť tak se těmto duševně nemocným lidem pomoci nedá :D

jáára

to je ale blbost…

marci1

Myslím si, že takovéto „rakve“ jistě řešením nejsou. Spíše by se jim mělo pomáhat v tom, aby měli kde bydlet a mít práci. Vím, jak je to těžké, známá pracovala v Charitě, takže o tom něco vím. Chtějí svobodu, volnost a hlavně alkohol. Většinou to jsou lidé, kteří se nedokáží postarat o základní lidské potřeby : bydlení, práci, stravování, zdravotní pojištění – prostě normální lidský život. Řešením v zimním období by mohly být třeba vytápěné stany s lůžky. Je to opravdu tvrdý oříšek. ☹
Doplňuji:
Také se mi docela líbí odpověď „suaeda“. 🙂

setapouch

Ne. Experimenty s pridelenim bydleni tu probehly, ale ukazaly, ze vetsina bezdomovcu, stejne jako Slovaku, chce jen brat a ne starat se – byty byly brzy v dezolatnim stavu nebo bezdomovci odmitali pracovat a platit, byt minimalni, najemne. Je to mozna drsne, ale resenim jsou jen tuhe zimy a zadna podpora. Pak si vetsina lidi rozmysli, jestli bude slusny neboskonci pres noc na ulici v minus petadvaceti.

jstastny

Řešení by to možná bylo, ale jen v létě a musela by se přišroubovat a postavit z opravdu odolného materiálu, jinak by v našich končinách nevydržela ani měsíc. Jinak samotné zařízení bych udělal s dvířky a na mince.
Také mě napadlo, že jako ůkryt pro bezdomovce by se možná dala použít ta hloupá betonová koryta, která před nějakou dobou koupila Praha, ale nikdy je nepoužila.

střevo

mně se to řešení taky líbí…tak teď když maj kde bydlet je musíte vod těch dveří ve městě vyhánět, jen se divím proč by v tý truhle neměl umrznout? to je jeho věc do který se mu ty nepleť ,von ti taky neříká že nemáš hulit a co máš hulit ;-Q cha,cha