Lenča59

Je to pravda o mrkvi?

Je pravda že když se jí mrkev tak vám „podporuje“ zrak?

Brýle nosím s bratrem asi 6 let, a brácha byl teď na 15ti leté prohlídce a řekli mu že už bude nosit brýle celý život když je teď nosil málo :) takže je teď také pořád nosím a nosím :D abych nedopadla stejně x)

Nejlepší odpověď
Jane Darcy

V mrkvi je vitamin A, který je podporuje v sítnici tyčinky, díky nímž vidíme i za šera. Pokud je tohoto vitamínu nedostatek, vidění za šera se prudce zhorší. Takže spíš působí na tu šeroslepost. Na tvém místě bych ji normálně jedla, ale nijak to nepřeháněla. Rozhodně ti neuškodí :)

Další odpovědi
hanny 2

Mrkev je zdravá a oblíbená zelenina zejména v kuchyni, kde se používá ke konzumaci a její využití je rozmanité. Mrkev máme však také v povědomí, že zlepšuje zrak. Faktem ale je, že vadu zraku nemůže odstranit větší konzumace mrkve. Mrkev prospívá očím jen při šerosleposti, tedy neschopnosti oka přizpůsobit se šeru ve tmě. Léčivé účinky mrkve spočívají hlavně při ochraně organismu před působením volných radikálů, které jsou zodpovědné za rozvoj nádorových onemocnění.

http://www.jak­tak.cz/jak-vyuzit-zdrave-ucinky-mrkve.html

Alesh

  1. správně se píše: 15leté prohlídce
  2. mrkev obsahuje vitamín A, při jeho nedostatku hrozí:

Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost,[1] sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice, rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy (viz hypovitaminóza A). K příznakům nedostatku vitamínu patří šeroslepost a bolest očí např. při přechodu ze tmy na světlo. Nebezpečný je však i přebytek tohoto vitamínu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vi­tam%C3%ADn_A

huxa

neni

mosoj

Mrkev obsahuje betakaroten, který naše tělo dokáže přemměnit na vitamín A.
Dotace těla vitamínem A přes betakaroten má tu výhodu, že nemůže dojít k předávkování. Lidské tělo si vyrobí z betakarotenu jenom tolik vitamínu A, kolik potřebuje. Předávkování vitamínem A je totiž nebezpečné.
Na druhé straně nedostatek vitamínu a způsobuje :
Viz:
Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost,[1] sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice, rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy (viz hypovitaminóza A). K příznakům nedostatku vitamínu patří šeroslepost a bolest očí např. při přechodu ze tmy na světlo. Nebezpečný je však i přebytek tohoto vitamínu

Vliv na optickou vadu očí ale nemá !

pusinka50

Hlavně brýle opravdu nos pořád, když je nosit nebudeš, prudce se ti zrak zhorší

Sarrow

Mrkev chrání ale nezlepšuje zrak…

gepik

Když jsem byl malý, maminka mi taky dávala mrkvičku se slovy -budeš mít zdravé oči-. Ajá žral a žral. Teď mám 5,5 dioptrie.

cochee

Je třeba rozlišovat vady ostření očního aparátu a vady receptorů světla. Provitamin A alias ß-karoten pomáhá při těch druhých obtížích, dioptrie v brýlích jsou pomoc na problémy prvního druhu. Obě vady spolu můžou, ale nemusí souviset.