Kelt

Je to postaveno na reálném základě, nebo je to nemožné?

Před mnoha lety se v televizi promítaly seriály spřátelených států, kdy nepřátelský agent byl v nacistické uniformě na důležitém místě a informoval svou vlast o připravovaných akcích a proto, druhá strana vždy věděla o úmyslu protivníka a vyhrála. Poláci měli S nasazením života, Rusové – Sedmnáct zastavení jara. Když pominu ideologický obsah a snahu ukázat vítězství a převahu daných zemí nad Německem, zbývá technická otázka. Mohl onen agent, který byl Rus, umět tak dobře německy, že mohl dělat na gestapu? To se takoví lidé neprověřovali, nebyli testy. A tady agent, který perfektně mluví dvěma jazyky a nikdo neví, že on je agent, který vynáší informace. Beru to, že to sloužilo k oblbování diváků, protože tam byla nějaká akce, sranda atd, ale představa, že v fněmecké armádě, polici jsou nasazeni Rusové, Poláci a jiní na nejvyšších místech, je trochu nepochopitelná­. Díky

Nejlepší odpověď
Drap

Ano i to bylo možné. Většinou se jednalo o lidi narozené v Německu. Obdobné věci se dějí nakonec i dnes.

Další odpovědi
ivzez

Počty zaměstnanců gestapa jsou z německé Wikipedie ( https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Geheime_Sta­atspolizei#En­twicklung_der_Mi­tarbeiterzahl )

Gestapo mělo v roce 1933 méně než 50 zaměstnanců, jejich počet se postupně zvyšoval. V roce 1935 už bylo zaměstnanců přes 4.000, v roce 1937 cca 7.000, v roce 1941 to bylo 14.000 zaměstnanců, z nichž bylo cca 4.000 nasazeno do jiných zemí. Na konci války zaměstnávalo gestapo cca 31.000 lidí.

V takovém množství zaměstnanců se podle mne snadno mohl cizí agent „ztratit“.
Nemluvě o tom, že se gestapo snažilo získávat ke spolupráci místní …

Názory na postavu Stierlitze podle článku na Sputniknews.com
( http://de.sput­niknews.com/ger­man.ruvr.ru/2014_06_­26/Vorbildlicher-Geheimagent-Stierlitz-Wer-war-Prototyp-3935/ )

Volně:

Rusové měli řadu agentů mezi Američany, Němci (např. tzv. Rote Kapelle) a Angličany („Cambridge Five“). Poslední pracovali na důležitých pozicích v anglické tajné službě ► takto Rusko získávalo informace o dění v Německu.

Názory na ruského tajného agenta Maxe-Otto von Stierlitz se různí.

Historik Michal Ljubimov se domnívá, že Stierlitz nemá reálnou předlohu
(že postava nebyla napsána podle konkrétní osoby).

Historička z moskevské university Tatjana Timofejeva (zabývá se třetí říší),
naopak vychází z toho, že Stierlitz mohl mít nepřímou reálnou předlohu.

isteron

Mnoho krát pracovali na obidve strany, ako dvojití agenti. Napr. Sorge.

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/­...a_jitra_jsou­_zde_tich%C3%A1

setapouch

Az kdyz muj kolega promluvil do telefonu rusky, zjistil jsem, ze neni Cech. Mluvi plynne cesky bez sebemensiho prizvuku (dokonce obcas i nespisovne), pise bez chyb. Snad to jako vyjadreni meho nazoru staci.

anonym

„každý má svou cenu“…vidělss pianistu?
http://uloz.to/xC3xR2jS­/pianista-cz-avi-2002-avi

ivzez

Poznámka:
Oba odkazy vedou na německy psané stránky.

anonym

Myslel jsem to jako spíš tak,že když Němci okupovali Polsko tak,že si do svých řad okoňovali nějaké židy také…