Saurus

Je to normální?

Ráda bych znala vaše názory. Moje otázka se týká úklidu a údržby domácnosti. Mám dvě malé děti, psa a morčata – takže se dá předpokládat, že máme doma rychleji nepořádek, chlupy, atd. Když jsem ale byla děcko, taky jsme doma měli kočku, uklízelo se jednou týdně a furt byl pořádek. Já nyní uklízím každý den, někdy i 3× denně vysávám, a pořád je tu úplně strašný nepořádek! Např. gauč máme od sousedky, když ho měla ona a já jsem u ní byla na návštěvě, pořád ho měla krásně čistý. Když ho teď máme my, je pořád plný „bince“, vysaju ho a během pěti minut už to vůbec není poznat! Pamatuji si, že moje mamka vysávala gauč jen vyjímečně, při větším úklidu, a pořád byl čistý. Je to normální? Přitom neustále peskuju děti i manžela, aby jedli u stolu, po jídle ihned uklízím, aby nikde nebyly drobky, a stejně tu máme podlahy i koberce špinavé a všude nánosy prachu, jako kdybych uklízela jednou za měsíc – a přitom uklízím denně. Mám pocit že všichni mají doma pořádek a jenom u nás je takový bordýlek. Kdybych byla prasátko a uklízela málo, tak to pochopím, ale každodenní úklid snad musí být někde vidět, ne? Dodávám že bydlíme na vesnici, okna orientovaná na louku a do zahrádek, žádné zaprášené město. Takže to nechápu. Máte to také tak, nebo jsem divná a přeháním? Manžel se totiž domnívá že trpím nějakou úchylkou… Jak řešíte úklid vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
www

Za mého mládí (nevím,kolik ti je) byla domácí zvířata většinou venku a do baráku mohla jen někdy za odříznivých podmínek. A navíc, na podlaze nebyl všude koberec, možná proto byl ten „binec“ míň viditelný 😁
Nepropadej panice a udržuj si domácnost tak, aby nebyli ostatní ve stresu a všichni se cítili dobře! Neznamená, že jiný byt musí být kritérium pro tvou konkrétní (a jinou) situaci.
Je to normální 😁

Další odpovědi
Deli

Milá Saurus, mám tentýž pocit.
Moje maminka uklízela 1× týdně a to jsme měli v bytě psa. A všude bylo čisto. No, možná jsem to tak nevnímala, dítě neřeší, jestli jsou někde drobky nebo chlupy…
S pořízením RD a dvou dětí jsem začala mít tentýž pocit, nakonec jsem 2× týdně prala potah z gauče, obden vytírala a soustavně na všechny štěkala, ať nedrobí, ať po sobě uklidí, ať se zouvají nejlíp ještě venku… Pak jsem si řekla, že to o tom není.
Vytírám 1× týdně pořádně a tak 1–2× týdně setřu třeba kuchyň, nebo tu část domu, kde se něco vylije a rozšlape či nadrobí.
Škoda, že jsem Vám nenafotila, co tu bylo dnes ráno! Teď jsem zrovna dovytírala.
S dětmi a zvířaty nebudeme já ani Vy mít domácnost jako ze škatulky, ale návštěvy to pochopí – on je rozdíl mezi týdny zašlou špínou a čerstvými drobečky pod stolem nebo rozházenými hračkami po dnešní dětské hře…
Ten pocit, že všichni ostatní mají uklizeno, mám taky. Ale už to tolik neřeším. Jen si uvědomte, že život není jen o té čisťounké domácnosti. Říká se, že kde je doma bordel, tam jsou šťastné děti. (Matka se nevěnuje jen pucování příbytku, ale hlavně dětem!)
Tak si pro začátek stanovte dny, kdy uklidíte, dny kdy na úklid ani nesáhnete. Vyžadujte po rodině pomoc při větším úklidu, ale nepeskujte je za každý drobek.
Naučte se to, nekraťte si život s hadrem v ruce 🙂
Hodně štěstí!

anonym

Myslim , ze si jen myslite , ze mamka uklizela jen jednou tydne … mozna to mela tak , jako vy. 🙂
A uklidnim vas .. ja take porad uklizim a pritom hned pak vidim prach. jako by ho bylo porad nejak vice. A bydlim tak , ze za mnou je les , vlevo pole … tak nevim , jestli se neodstehuji do mesta. 🙂
Ale dulezite je , nestresovat se z toho. 🙂

  • iv-

hanulka11

Možná to moc prožíváš- je to ve všech domácnodtech …
Tam kde se přežívá je to strojené s ničím nikdo nepohne ,nenadrobí …tam bys chtěla žít, Já ne- to není domov .
Domov je spokojená rodina a šťastné a zdravé děti. A jestli máš někde drobky nebo pohozené hračky to neřeš. Až děti vyrostou budeš s úsměvem na ty doby kdy to bylo vzpomínat.

Někde jsem četla jak rychle uklidit , když se blíží nečekaná návštěva.
Rychle srovnat boty v chodbě nejlépe uklidit do skříně.

Dát čistý ubrus .

A sama se usmívat, pěkně je přivítáš.

Pak návštěvě nepřijde nic divného, děti si budou dál hrát a třeba i drobit , ty si pěkně popovídáš s hosty -uvaříš kávu a dáte si třeba sklenku na zdraví.

Prožívej krásné dny a nestresuj se z úklidu.