mosoj

Je to normální ?

70% lidí bude mít nižší důchod aby 20 % těch nejbohatších mohlo mít vyšší.
Doplňuji:
Možná by to bylo v pořádku kdyby se odvádělo opravdu i u těch vysokých příjmů, ale právě z těch opravdu vysokých příjmů se neodvádí.
Také jeden z bombónků našeho státu.

Odpovědi
anonym

Je to normální,co by ne,tady?Tady si i šetříte a nedostanete nic.Nedivím se už ničemu.

unhoney

Pokud budeme my obyčejní lidé jen mlčky přihlížet,jak si ti zbohatlíci nahoře upravují zákony jen pro sebe,tak ano.Kdyby se toto dělo ve Francii,tak by celý národ šel do generální stávky,tady lidi jen nadávají.

vagra

Jestli je to normální u nás? U nás jo!
Trpím neblahým dojmem,že to zanedlouho bude dokonce i jisté!

Jambalaya

No a co? Zrovna vy Mosoji byste si mohl spočítat, kolik jsou z takového vyššího příjmu odvody do sociálního systému. Tak proč by za tuto spoluúčast neměl mít někdo více peněz?
Zrovna já jako OSVČ a podnikatel mám nízké odvody, ale také si uvědomuji, že mi toho na stáří stát moc nedá a musím se zabezpečit sama. Ale někteří klienti se osypou, když mají státu cokoliv zaplatit a přitom křičí „já chci víc“, aniž by přispěli víc než minimum.
Doplňuji:
To je ale nesmysl.

Pokud není plat oficiální, pak s ním důchodový systém nepočítá. Z oficiálních příjmů se musí pojistné odvést. Čili varianta, že někdo bude mít vysoký důchod a přitom pojistné nepřiznává a neodvádí, je neslučitelné.

Z vysokých příjmů se odvádí důchodové pojištění, které mimochodem činí 34% hrubé mzdy za zaměstnance a zaměstnavatele, tedy Kč 3.400,–- z každých 10 tis. tj. třetina hrubé mzdy jde do důchodového systému.
Tedy má-li někdo hrubou mzdu Kč 100.000,–- dostane stát 34 tis. a tento člověk s takovýmto platem živí v průměru 3 důchodce.
Pak jde do důchodu a stát mu vyměří důchod cca 17 tis., zatímco tomu, kdo bere Kč 12 tis. a platí 10× méně vyměří 10 tis. Trochu nepoměrné, že? Pokud to nevíte, tak z vysokých příjmů se do vyměřovacího důchodu počítá pouze 5% a tedy se navyšuje minimálně.

Následující příspěvek již není směřován konkrétně k Vám Mosoji 🙂
Takovéhle kecy, jako vzít klacky a vyjít do ulic, jděte s nima někam, to již jsme tu měli a kam jsme se dostali. Neschopní budou vždy neschopní a nepomůže jim žádný systém, tak je to! Přestaňte sledovat a závidět, kde co kdo má okolo.
Strategie, že ten kdo něco má a dokáže a proto je jeho poviností se s vámi rozdělit je naprosto zcestná. Kam na to chodíte???

panenka

Tady v té našé zasr…é Republice je možné vše mám jí plné zuby potřebovali by tam všichni vyměnit akorat z toho chlastu a spaní tam blbnou a pak to tak vypadá.Tak jak to říkám už 2 roky své rodině zabalit to tu a jet dělat jinám

Radak

Přijde mi trochu smutné, že ten systém je tak složitý, že se v něm vyzná jenom Jambalaya. Jsem přesvědčena, že právě složitost toho napomůže různým kličkám, kterými bude zákon obcházen.

hanulka11

jo nadávat umí každý. Tím se ale nic nezmění a říkat, že jinde by se měl líp…vždyť proč si to nejdete zkusit? Oni asi na někoho někde čekají.
Jen si sbalte rodinu a vyjeďte a co asi tam budtete dělat, dá vám někdo něco? Sakra to jsem se rozčílila. Raději to nečíst.Zřejmě to bude smazáno…ale takové řeči že jinde se budu mít líp …to mě vadí. Taky musíte nejprve něco dokázat a ti co dokázali …oděšli a žijou si tam třeba dobře, ale to je jiná kapitola.Promiňte mi mou upřimnost.
Doplňuji:
mě jen vadí ty silácké řeči, někde venku bysme si žili- ale proč teda to nezkusit, To byste pak koukali jak je to „tam snadné“ , všude je chleba o dvou kůrkách

tom004

Hanulko11,rozčilte se takhle častěji. Děkuji.

SajmonModer

Přesně tak, nejlepší možnost je se přestěhovat, tady to stojí opravdu za ho…vno!

hanny 2

Máte pravdu,jsem také OSVČ,od státu nic moc nečekám,na důchod si šetřím.Jenže kdyby za těch 20let naše vády nerozkradly co se dalo,tak by se tady dalo žít trochu na úrovni a důstojně i v důchodu.Jenže to je pořád boj o přežití.Kdyby mě bylo tak 20let,tak tady nebudu ani minutu.Člověk má pořád jenom strach,aby měl práci,aby neonemocněl,aby mu také za práci zaplatili,aby ho někdo neokradl,aby ho někdo nedostal do nějakýho prů..ru,jaké zdražování nás zase čeká a tak bych mohla pokračovat…Jen­že,kam by bylo nejlepší „emigrovat?“

mosoj

Jambalaya : Také nejsem zastáncem násilí. Ale bude-li sociální politika prováděna do nekonečna tím směrem jakým je prováděna. Dostane se mnoho rodin a lidí do situace kdy jim pud sebezáchovy nedá na vybranou.
Tak jako je to nyní v arabských zemích.

A k těm odvodům.

Jsou hranice ročního příjmu kterých když dotyčný dosáhne tak z toho, co tuto hranici přesáhne již žádné OSSZ ani zdravotní pojištění neodvádí!!!! Daň sice platí ale protože neodvádí na OSSZ a ZP, nepovyšuje se tato částka ( mluvím o částce převyšující jmenovanou hranici) na superhrubou mzdu ( což je samozřejmě v pořádku). Není v pořádku ale to že se neodvádí.
Takže stále tvrdím že těm nejbohatším se tímto způsobem přidává na úkor těch chudých.

Je divné že tyto hranice pro odvod vám nejsou známy.
Hranice se každým rokem mění.

V loňském roce to bylo 1 707 048 Kč
a v předloňském 1 130 640 Kč ročního hrubého příjmu.

Jambalaya

Milý Mosoji, snažím se chápat vaše rozhořčení, ale myslím, že nemáte tak úplně pravdu. Samozřejmě, že mi jsou známy hranice odvodu pojistného, ale musím říci, že neznám nikoho, kdo by této hranice dosáhl.
Hranice se týkají vyměřovacího základu pro pojistné:

  • Pro zaměstnance to znamená pro rok 2010 Kč 148.440,–- hrubé mzdy. Z této částky dostane stát 34% do důchodového systému, tj. Kč 50.470,–-, dalších 20.040,–- do systému zdravotního pojištění + daně z příjmu. Má-li někdo oněch 148.440,–- je to pro něj konečná částka pro výpočet důchodu, nad tuto částku se mu již nebude zvyšovat základ pro výpočet důchodu a proto z ní ani nic neplatí.

Pro podnikatele to znamená, že zmíněných Kč 148.440,–- je měsíčním vyměřovacím základem pro výpočet pojistného, který ale činí 50% čistého příjmu, tedy dvojnásobku Kč 296.880,–. Pokud by dosáhl takovéhoto výsledku při použití paušálu 60% z běžného podnikání, musel by jeho hrubý příjem být Kč 8,906.400,–-.
Zcela upřímně, člověk s takovýmito příjmy by byl magor, aby strkal peníze na své důchodové zabezpečení státu, protože ho prostě nepotřebuje.
Z toho plyne, že vámi diskutovaný strop pojištění je v podstatě k ničemu, neboť na něj dosáhnou pouze vyvolení, nevím, kolik jich ve státě může být, ale myslím, že v součtu zdaleka nedosáhnou ani 0,1%.
Tito lidé sice neodvádějí peníze navíc, ale rovněž ani nezatěžují důchodový systém žádnými nároky. Takoví lidé platí každý měsíc minimálně 5 nepracujících bez šance na návratnost této investice. Mně se to tedy zdá dost.

Pokud někdo vydělá 10 tis a zaplatí státu 3.400,–-. A druhý vydělá 200 tis a zaplatí státu 50.470,–-, tak ten úkor o kterém hovoříte nějak nevidím.

mosoj

Pokud to vidíte takto černobíle nedá se nic dělat. Pro větší diskusi zde není prostor.
Ale ať je to jak chce, někde je hranice kde to všechno musí prasknout. To co chcete je zrušení sociálního smíru a to si já nepřeji.
Socialismus nebyl životaschopný, kapitalismus také spěje so záhuby ( že je krize nám nemohou do nekonečna říkat), islám také není to pravé ořechové. Takže co jinéného, no přeci Čína, ta dělá to velmi dobře. Na ní je i USA krátká a není to nic jiného než co chtěli komunisti u nás v roce 1968, pouze za jiných podmínek.

Jambalaya

S vaším názorem o řícení se kapitalismu do záhuby celkem souhlasím, až na tu Čínu. Raději s ní budu obchodovat, než abych v ní žila. Je velká chyba, že byla u nás zlikvidována většina výroby a průmyslu a jsme země překupníků a skladišť. Obávám se ale, že je to problém téměř všech vyspělých zemí. Otázkou zůstává co dál.
Ještě k tomu sociálnímu systému, než zatěžovat schopné vyššími odvody, je spíše potřeba zatočit s chronickými nemakačenky, kteří na státu parazitují. Nyní stále sociální systém financují silné ročníky, ale kdo bude platit za 20 či 40 let, je ve hvězdách.

mosoj

V tomto Vašem příspěvku s Vámi nemohu nic jiného než souhlasit.

mosoj

Nemluvil jsem o výpočtu důchodů. Mluvil jsem o odvodech.

Jambalaya

Ale odvody souvisí s výší důchodu, s ničím jiným. Jmenuje se to důchodové pojištění, pokud pominu drobné procento na státní politiku zaměstnanosti.

mosoj

Že jsou dúchody výpočtem nivelizovány o tom není pochyb. Ale narovnávat to tak, že vezmu peníze z částky která jakž takž stačí k živobytí se mi jaksi nezdá to pravé ořechové.

mosoj

Otázku jsem přesunul do aktualit, při tom jsem se uklepl. Pro admina, prosím nemazat.