redy

Je to nějak rozlišeno od – do?

Třeba senior od kolika roků je senior?
Stařenku srazilo auto, byla to seniorka nebo jen stařenka.
Vím že je to totéž ale od – do jsem mladá, starší, stará?
Děkuju
jo nepište že starý jsme jak se cejtíme

kam to zařadit zase nevím :(

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Ono to záleží na okolnostech, tedy na tom, v jaké souvislosti se to označení používá.

Existuje stupnice, daná přibližným psychologickým a fyziologickým vývojem člověka:

  1. novorozenec – 1. – 28 den života
  2. kojenec – 28. den – 1 rok
  3. batole – 1 – 3 roky
  4. předškolák – 3 – 6 let
  5. školní věk – 6 – 15 let (sem ale patří i prepuberta a puberta)
  6. adolescent – 15 – 18 (někdy 20) let
  7. dospělý – 18 – 60 let
  8. senior – 60 a více

Tímto dělením by se měla řídit i média, ale občas se to novinářům plete. Senior a stařec je prakticky totéž, jen „stařec/stařenka“ je český výraz. Dělení je ještě trochu podrobnější, jednotlivé etapy mají i podetapy, ale to je zbytečné popisovat a u různých odborníků se objevují i menší rozdíly.

Ovšem to, jestli je člověk mladý nebo starý, už je individuální a skutečně to záleží na zdravotním stavu a subjektivním vnímání sebe sama. Takže podle tabulky se můžeš někam zařadit, ale rozhodující je to, jak se cítíš a jak Tě vnímá okolí.

Další odpovědi
anonym

Nevím o tom, že by význam slova „senior“ měl obecně nějaké přesné věkové hranice, ale můžeš předpokládat, že senior má >60 let.
Znám ovšem mnoho lidí tohoto věku, kteří, kdybys je titulovala ´stařenka/stařík´, mohli by ti snadno i vyliskat… 😉
Pod slovy ´stařenka/stařík´ si lze představit starší seniory, poněkud už ´vetché´.

marci1

Myslím si, že pojmenování „stařenka“ by se v médiích používat nemělo. Paní, nebo seniorka zní daleko lépe i pro tu paní, kterou to auto srazilo.

redy

Nuk nuk díky