Je to možné?

říka se že když vaše babička nebo děda meli nejakou nemoc že ji budete mit taky?..)
Doplňuji:
určite tu nemoc budeme mit? nebo mužeme?..

Nejlepší odpověď
anonym

Těžko podědíš rakovinu prostaty, ale všeobecně se dá konstatovat, že na některé nemoci jsou určité rodiny (a rody) zatížené. Právě proto se např. sledují rizikové skupiny aby se případný výskyt choroby včas podchytil.

Další odpovědi
jmhad

můžeme – ono záleží na druhu nemoci o kterém zpravidla víme,že ji předkové měli a tak je možné se jí vyhnout.Vezmi třeba cukrovku,o které se říká,že je dědičná.Ale když budu udržovat nějaká pravidla,třeba se necpat hranolkama a držet svůj BMI,pak tuhle potvoru dostat nemusím.A druhou věcí je to,že dnes je medicína o něco dál a životní styl trochu jiný než za života děda či babky.

balca

jo,geny

marijakes

Ano, informace je zakodovaná v genech a přenáší se na generace. Většinou ale ne na přímé potomky, ale jak se říká ob jedno koleno. Proto také u závažných onemocnění pacienta lékaři zjišťují, zda se nemoc vyskytla v rodině již dříve.
Doplňuji:
Nemusíme, ale je zvýšené procento pravděpodobnosti, že můžeme onemocnět.

hanulka11

ano – dědíme podobu, dědíme povahu a také některé nemoci dědíme