repetelka

Je to mluvnicky správně?

Přítelkynin svetr?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnosti. V některých pádech je ale tvar přitelkynin těžkopádnější.
:

  1. přítel-kyně – odsuneme – e = přítelkynin
  2. přítel – přípona -kyně, nikoliv -yně – změna k v č , tedy přítelčin.

Český národní korpus – SYN. Ústav Českého národního korpusu FF UK, Praha. Cit. 06.01.2013,
Doplňuji:
Klikla jsem dřív, přivlastňovací přídavná jména se tvoří, jak jsem uvedla, ale jazykovědci doporučují používat výjimečně. Nejsou to tvary živé. Přiklánějí se k variantě přitelčin jako Hančin.

Nebo raději používat tvar svetr přítelkyně, kniha žákyně atd. .

V rámci jazykové úspornosti i se nějkdy užívá tvar přítelka – pak je jasný tvar přítelčin, ale není to pravé ořechové.

více diskuse

Další odpovědi
quentos

Pochybnosti jsou na místě vzhledem k tomu, že některým živočichům skloňujícím se podle podvzoru „žákyně“ se nepřivlastňuje. Vzhledem však k tomu, že „tchynin“ je správný tvar, myslím, že pude správně i přítelkynin
Doplňuji:
*že bude…

gecco

Ano…
😉