Jose1f

Je to malá,nebo velká pravděpodobnost?

Hlasatelka v televizi před chvílí řekla, že od r. 2013 má být úplný zákaz kouření v restauracích. Pravděpodobnost, že se tak stane, označila jako „stejnou, jako že při hodu dvěma hracími kostkami padne alespoň na jedné šestka.“ S jakou pravděpodobností mohou kuřáci čekat, že k zákazu dojde?
Doplňuji:
Byl bych rád, kdyby někdo spočítal pravděpodobnost v %. Jde to vůbec?

Nejlepší odpověď
Kohut57

No moc to není. Je to 33 procent. Je to ale ostuda ČR.
Doplňuji:
Kuřácký koutek je jako povolené čůrání v rohu bazénu.

Další odpovědi
anonym

Nechtěla bych dnes podnikat v hospodě.To je asi tak celé…Když někdo vlastní prostor k podnikání,proč má stát,který chce z toho podnikání mít nějaký přísun daní,omezovat chování zákazníků? Pravidla se nemají měnit během hry.Když požádám o koncesi na nekuřáckou hospodu,je to můj podnikatelský záměr a moje podnikatelské riziko.Každý si může vybrat.Půjdu s malými dětmi do nekuřácké hosdpody,je to moje volba( a volba majitele objektu) nebo půjdu s kamarády posedět na vínko a vyberu si hospodu s možností kouření.Nevidím důvod proč nemít na výběr.Pokud je někomu nad 15let a chce užívat státem tolerovanou drogu nechápu proč mohu užívat jen dvě? Myslím alkohol a kávu…ale tabák ne? Ano,užívání tabáku může nekuřáka obtěžovat.Proto bych byla pro řešení kuřácké a nekuřácké hospody…:D

arygnoc

len do nás, do fajčiarov.

ale: pokiaľ sa to týka IBA reštaurácií, súhlasím, z popolníka tiež nerád jem.
Ale do reštaurácií by som zakázal vstup všetkým s BM indexom nad 25.
Žravosť ma totiž tiež dosť vytáča, som otrávený, keď sa na ulici miesto na pekné zadočky musím pozerať na p***iská – a bohužiaľ stále ich pribúda, najmä mladých.

anonym

K zákazu nedojde,oni ví proč,jen dělají bu bu bu! My,kuřáci držíme tento stát nad vodou!

Mapel

Na toto by měl odpovědět nějaký lobista.

Jose1f

Odpovědi jsou to zajímavé, ale pro zajištění důvěryhodnosti tohoto serveru uvedu správné řešení. Abychom zjistili pravděpodobnost nějakého jevu, musíme nejdříve zjistit všechny možné jevy a v nich potom spočítat ty, které nás zajímají. Hledanou pravděpodobností je potom podíl počtu jevů které nás zajímají k počtu všech možných jevů.
Házíme-li dvěma hracími kostkami, nastane pokaždé některý z následujících jevů (čili padne).
(1 a 1) (2 a 1) (3 a 1) (4 a 1) (5 a 1) (6 a 1)
(1 a 2) (2 a 2) (3 a 2) (4 a 2) (5 a 2) (6 a 2)
(1 a 3) (2 a 3) (3 a 3) (4 a 3) (5 a 3) (6 a 3)
(1 a 4) (2 a 4) (3 a 4) (4 a 4) (5 a 4) (6 a 4)
(1 a 5) (2 a 5) (3 a 5) (4 a 5) (5 a 5) (6 a 5)
(1 a 6) (2 a 6) (3 a 6) (4 a 6) (5 a 6) (6 a 6)

Všech možných jevů je 36. Z toho těch, které nás zajímají, je 11. Pravděpodob­nost, že padne alespoň na jedné kostce šestka, je 11:36 = 0,3056, tj. 30,56%.
Pravděpodobnost, že padne šestka jen na jedné kostce, je 10:36 = 0,2778,
tj. 27,78 %
Pravděpodobnost 33 % platí pro případ, že se hází jednou kostkou a čekáme, kdy padnou dvě šestky za sebou. 1/6 + 1/6 = 2/6 = 0,33 = 33%.

Jose1f

Pardon, ta poslední věta je chybná. Správně zní takto: Pravděpodobnost 33 % platí pro případ, že padne alespoň jednou šestka, hodíme-li jednou kostkou dvakrát za sebou.

Jose1f

Bohužel, ta poslední věta je pořád chybná. Výsledek 33 % je prostě nesprávný, protože vychází z nesprávných předpokladů. Nemůžeme sčítat pravděpodobnosti 1/6 + 1/6, ale musíme násobit pravděpodobnosti 5/6 krát 5/6 = 25/36 = 0,6944. Potom platí, že pravděpodobnost, že dvakrát za sebou NEpadne šestka je 0,6944. Pravdě­podobnost, že padne, je 1–0,6944 = 0,3056.

Kohut57

Pivnice, hospoda ať jsou klidně kuřácké. V lepším podniku by to mělo být zakázáno jako na Slovensku a jinde. Pak to má jinou úroveň. Kouření se dá srovnávat opravdu snad jen s močením v bazénu. Nebo ani tak ne, z vody uteču před znečistěným vzduchem ne. Jsme v tom největší barbaři na světě, myslím kultivovaném. Nebo se mýlím a do kultivovaných kultur nepatříme ?

arygnoc

No, z močenia v bazéne nemám taký pôžitok, ako z cigarety.

;)