ANGET

Je to legální?

Pokud by producent zaplatil realizaci např. celovečerního filmu z určitého specifického prostředí založeném na scénáři napsaném podle skutečnosti. Je legální a umožněno aby herci a herečky v takovém filmu byly namaskování tak, že by vypadali stejně jako opravdové (skutečné) postavy onoho příběhu?

Např. film z nějaké základní školy a učitelský sbor a kuchařky v družině a školník a kdoví kdo ještě by byli profesionální herci a herečky, ale namaskování tak, že by vypadali jako ti „skuteční“ učitelé, učitelky atd … 🙂

Odpovědi
led

V prípade dokumentárneho filmu je to legálne, ale v takom prípade sa nesmú „originálom“ vkladať do úst slová a činy, ktoré nikdy nepovedali, o ktorých sa autori filmu len domnievajú. Prirodzene, ale možno to len v prípade, keď sa na pôvodné osoby nevzťahuje zákon o ochrane osobnosti.
V prípade umeleckej fikcie, sa nesmú v zobrazení objaviť žiadne priame vzťahy ku konkrétnym osobám,
Všimnite si občas zjavujúce sa nápisy vo filmoch:
„Vystupujúce postavy a deje sú fiktívne a podobnosť je čiste náhodná“
„Film je na základe skutočných udalostí“