Ella

Je těžké naučit se plést?

Strašně ráda bych si upletla šálu, která se v normálním obchodě nedá koupit, ale nějak mě zajímá, jestli je těžké naučit se dobře plést tak, abych mohla šálu nosit i mezi lidi a nestydět se. Existuje někde na netu nějaký manuál nebo tak?
Babička sice plést uměla, ale nestihla mě to naučit…
Děkuji za každou radu :)

Nejlepší odpověď
Babunka

Možná tohle chytrepleteni.cz ? 🙂

Další odpovědi
hanulka11

prodávají i knížku ruční pletení
a nebo se podívej sem
http://zlateru­ce.blog.cz/1002/za­klady-pleteni

Danča84

Všechny vzorky se skládají jen ze 4 druhů oček:
hladké = pravou jehlici vsuneš do očka na levé jehlici podél té levé jehlice, vlnu vedenou zadem tím nabraným očkem protáhneš (zůstane na pravé jehlici) a upletené očko z levé jehlice stáhneš
obrácené = pravou jehlici vsuneš do očka zezadu, vlnu vedeš předem
anglické = pravou jehlici vsuneš do očka proti směru levé jehlice, vlnu předem
anglické obrácené (neumím, ještě jsem ho nepotřebovala. Abych pradvu řekla, nevidím rozdíl v použití obyčejného a anglického obrace)
Vzor tvoří splétání více ok, nahazování (pravou jehlici vlnou omotáš), střídání hladkých a obrácených ok různě nad sebou… V průměrné knihovně pravděpodobně najdeš knížku se zelenobílou obálkou, formát na šířku, jmenuje se „Háčkem a jehlicemi“. Je sice z dob krále Klacka, ale je to v ní nádherně všechno popsané a nakreslené, příklady vzorů s návody, návody na tvarování rukávů, výstřihů, knoflíkových dírek atd.
Jinak naučit se techniku jak jsem psala těžké není, to zvládne opravdu každý během pár minut. Jiná věc je o šikovných rukách a trpělivosti, ale to Tě nenaučí ani nejlepší manuál na světě. Asi tak nějak.

novaklen

Úplně snadné to není. Chce to hodně trpělivosti. Mě se to pokoušela naučit moje máma, když jsem byla malá. Tehdy mi ale chyběla právě ta trpělivost. Jak jsem starší, tak s tím ale zase začínám experimentovat. Teď mě například hrozně chytlo háčkování. Příští týden by mi měla přijít nová sada na háčkování tak si myslím, že s tou mi to půjde ještě o něco lépe.