orwell

Je tento stav i jinde?

Dnes jsem udělal zajímavý poznatek. Prošel jsem část Hradce Králové (oblast zahrnující Masarykovo nám., Baťkovo nám., Ulrychovo nám.) a snažil se koupit obyčejný rohlík nebo housku. Marně. Mohl jsem si ale na dvou místech nechat udělat pedikúru, koupit elektrokolo, brýle, objednat si u několika firem plastová okna, navštívit mnoho lékáren, bank, spořitelen, advokátů a různých poradců, … Zkrátím to. Prostě s obyčejným rohlíkem jsem si ani neškrtl. Zato jsem mohl posedět v mnoha „tavernách“ ve Švehlově a Čelakovského ulici a střihnout si tam oběd v ceně – nevím, možná několika set Kč, ale pro rohlík bych musel asi někam do supermarketu. Je tohle normální?

Nejlepší odpověď
briketka10

V Pardubicích je více menších obchůdků a Hradec Králové
až tak moc neznám, ale vím, že je o mnoho větší a ulice jsou
v něm roztahanější, tak Ti věřím, že to pečivo není k sehnání,
jak píšeš jen tak, ale až v těch supermarketech nevím opravdu
se tam moc nevyznám.

Další odpovědi
gecco

Je, bohužel…
Neznám tu část Hradce – ale v centru Prahy je to naprosto normální – nízkoobratové (a s nízkou marží) prodejny se tu prostě neuživí.

quentos

V HK sem tento problém neměl, ale ve větších městech (Praha, Brno) celkem běžně – než člověk našel pitomou sámošku, natož pekárnu, prošel nejprve okolo minimálně deseti obchodů se sortimentem tak roztodivným, až měl voči navrch hlavy z toho, co všechno se dá prodávat.

jáára

A Erko neznáš?
V HK je nejvíc bank – holt centrum města…

marci1

U nás ne. Je zvláštní, že v Hradci Králové v Tebou popisovaných místech není žádné pekařství. ☹

ReHu

Ta malá sámoška za mostem, na rohu, naproti bývalé rybárně už nefunguje? Bývala to večerka.
Asi se tyto prodejničky neuživí. V centru bývá vyšší nájem. To je holt zákon trhu, poptávky a nabídky.

Bezvliv

Na Baťkově náměstí je „eRko“.
Na Ulrichově náměstí je sámoška. A hned vedle náměstí je pekárna „Dobrůtky u obra“, a ještě jedna pekárna na rohu (směrem na Baťkovo náměstí).

Takže to nechce jen koukat po hospodách…

anonym

Ano, toto je v kapitalistických Čechách normální.
Protože naši bývalí zákonodárci razili heslo CO NEMÁME TAK DOVEZEME a podle toho to tady vypadá.

lexx

to je normální a říká se tomu tržní hospodářství (ekonomika) bohužel, potkávám v našem velkoměstě spousty provozoven s vylepenou cedulí " z technických důvodů zavřeno – prostory k pronájmu, tel. … … …" banka a hospoda (zatím) nezkrachovala žádná

zjentek

v Opavě máme na každým rohu nejen rohlíky, ale klidně i párky v rohlíku ;q

Minas

bratr jednou zkoušel založit pekařství ve větším městě, hned vedle středu a neuživil se i dkyž rohlík stal 5 kč, tak lidé nepochopili že to je aby se vůbec pronajem zaplatil. U nás v Liberci máme Bláhu, něco jako magnát pečiva a sladkostí v Libereckém kraji a ve středu města (cca 20 metrů od radnice) je jeho vceku velká restaurace s přijemnými cenami a hlavně vše je dělané podctivě, známý tam pracoval a nepoužívá se nic jiného než přírodní věci, max 1 konzervant do věcí které mají vydržet dlouho, ale na přání zákazníka se dá dát pryč.

bolak

Kdyžs byl na Masarykáči tak 3 minuty pešky máš tesco. To není zas tolik..

orwell

Koukám, koukám, Ulrichovo a ne Ulrychovo. Zase jsem se upískl. No nic, už blbnu. To Erko naproti Centrálu jsem asi opravdu přehlédl, neb tam na rohu postávali nějací dva živlové vnucující kolemjdoucím jakousi pochybnou literaturu (patrně náboženskou). Těm já se obloukem vyhýbám a rychle mizím. K bývalé sámošce za mostem jsem se nedostal, protože jsem před mostem odbočil podél Labe vlevo. To tedy bude asi to druhé Erko. Sámoška na Ulrichově náměstí je mimo provoz, tam jsem byl. Mj. zmizela i prodejna knih – Lejhanec, kam jsem rád chodíval. Dobrůtky u Obra neznám, ale byl jsem v bývalém „mlíčňáku“ (jestli to není ono). Tam měli zákusky s kávičkou, bagety (nejlevnější za 39,– Kč) a další podobné věci, něco co se sice podobalo vzdáleně rohlíku ale za 16,– Kč. Ne, že bych na to neměl, ale já chtěl obyčejný rohlík! Na Baťkově náměstí, kde prodávají tisk a za ním bývalo „Obžerstvení“, je nyní cedule „K pronájmu“, takže žádný „hotdog“ ani „hambáč“ zde není t.č. k máni. Žádnou další pekárnu na rohu (jak píše Bezvliv) jsem neviděl. Ještě před cca půlrokem jsem kupoval pečivo ve dvou menších obchodech, jeden ve Švehlovce a jeden kombinovaný s cukrárnou na konci ul. Čelakovského, co ústí na Baťkovo nám. To už je minulost. Možná jsem něco přehlédl, ale „pod vlivem“ jsem nebyl. Zmizela i spousta užitečných krámků, co pamatuji z dřívějška. Zjistil jsem také, že koupit dnes učebnici je rovněž problém. Vím už jen o jednom knihkupectví – Kanzelsberger na Dukelské, kde už dnes jedou převážně na objednávky. Knih tam mají spoustu, ale např. matematika a fyzika, učebnice pro gymnázia – nula. Ale všechno ochotně objednají. Jen si to člověk neprohlédne a neodnese, když už tam zrovna je. To jen tak pro doplnění.

gecco

Zjentku – ty si to pleteš – to jsou rohlíky v párku, to maj taky fšude…
😉

jáára

ReHu: Ta malá sámoška za mostem funguje. To je to Erko. Druhý Erko je naproti Centrálu na tom Baťkově náměstí, jak si ho Orwell vůbec nevšimnul i když kolem procházel. Takže tak.