zjentek

Je níže uvedený čin loupežné přepadení, anebo krádež?

Situace: občanka v poklidu kráčí městem, v tom těsně okolo ní prosviští občan běžec se sluchátky na uších a vytrhne jí kabelku. Než řekne „ku“, občan je fuč. Skoro by to vypadalo, že jen nechtíc zavadil a v opojení hlasitou muzikou si toho ani nevšim. No, jak by to při jeho dopadení bylo posuzováno?

Nejlepší odpověď
ahold

Ve stručnosti: Pokud se pachatel zmocňuje věci, kterou má poškozený na sobě nebo při sobě, jedná o krádež tehdy, pokud předmětnou věc získá bez použití razantnějšího násilí (např. nečekaně vytrhne z ruky kabelku). Pokud však poškozený věc pevně drží a dojde k určitému přetahování, při němž je násilné působení pachatele razantnější povahy, je třeba takový skutek již posoudit jako trestný čin loupeže. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Loupe%C5%BE

Další odpovědi
JájsemRaibek

Jedná se o krádež.
Jen pro zajímavost, pokud přijdu na pumpu, ruku v kapce a naznačím, že mám zbraň a řeknu dej mi peníze, seberu 2000, jedná se o loupež a hrozí mi až 10 let. Pokud pumpařka odejde za záchod a já využiju situace a otevřu pokladnu a seberu třeba 20000, jedná se o krádež a trest bude znatelně menší (3 roky?).

palmal

Já myslím, že jako krádež. Protože nebylo použito násilí na poškozené, ani pohrůžky.

Agneta

Je to něco mezi:D

Kryšpín

Je to průzkum jak na to

marci1

V tomhle případě je to krádež. Pokud by ji fyzicky ublížil, pak by to byla již loupež.
http://www.po­licie.cz/clanek/mu­ze-ktery-okradal-starsi-zeny-policiste-dopadli.aspx