Kelt

Je tato teorie, respektive hypotéza založena na správných předpokladech a dala by se dokázat?

Uvažujme o velkém třesku. V okamžiku vzniku bylo veškeré množství soustředěno v jednom bodě o velmi malých rozměrech a tento bod se začal rozpínat. To, že neexistoval čas ani prostor, nebudu uvažovat, beru to jako nějaký počátek. Předpokládám, model vesmíru jako kouli, která má nehybný střed, ale za určitý čas se zvětšuje průměr. A pokud bych chtěl toto dokázat, nebo vyvrátit, napadá mne toto. VYtvořím si nějaké pozorovací místo a současně provedu změření vzdálenosti k určitým objektům ve vesmíru a za nějakou dobu, budu toto měření opakovat. Za předpokladu, že znám rychlost, jakou se objekty vzdalují od pozorovatele, mohu určit vzdálenosti objektů mezi sebou i mezi objektem a pozorovatelem. Pokud bych pracoval s mnoha údaji, objekty a vycházel z předpokladu, že objekty se pohybují přímočaře od nějakého středu, bylo by možné tento střed vesmíru lokalizovat, určit? Možná je potíž v tom, že objekty jsou vzdálené mnoho světelných let a vyhodnocení dnes vyslaných paprsků by bylo v budoucnosti objektivně nemožné, ale mohla by se na to použít nějaká nepřímá odhadová metoda. Byla by tak vytvořena teorie s určitými předpoklady, hodnotami atd.
Měl bych nějaký velice elastický materiál, ze kterého bych vytvořil kouli o určitém průměru, na vnitřní stěny bych umístil nějaké body, které by reagovaly s čidlem, co by bylo také uvnitř, ale ne ve středu. Koule by se rovnoměrně zvětšovala a já získával více a více údajů. Šlo by takto určit střed tělesa. Asi obdoba určení středu kruhu pomocí normál, které by se měly protnout ve středu. Platí to i pro určení středu koule a určení středu vesmíru, kde nevíme o jaký rozměr se jedná? Je to blud, nebo nereálné? Vyzná se v tom někdo? Není k tomu nějaký odkaz? Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Žádná teorie o vzniku vesmíru se současnými znalostmi nejde dokázat.
Bohužel nepůjde ani tvoje.

Další odpovědi
arygnoc

otázka stojí, či sú vaše predpoklady správne.
odpoveď znie, že nie sú.

vesmír sa nerozpína konštantnou rýchlosťou, teda neexistuje nejaká hranica – čo je už náš vesmír a čo ešte nie je náš vesmír (ak predpokladáme, že vesmír je a rozpína sa v nejakom „nadpriestore“, pre lepšiu predstavu [netvrdím, že to tak je]) a nedá sa stanoviť, že vesmír sa rozpína za sekundu o toľko a toľko.

zabúdate na ohyb svetla – ani jeden lúč sa nepohybuje priamočiaro (vplyvmi gravitácie), teda nedá sa zmerať priama vzdialenosť ani vzdialenosť, ktorú svetlo vlastne prekonalo (v akomkoľvek bode z akéhokoľvek bo­du).

paradoxne pre každého pozorovateľa na ktoromkoľvek mieste je vesmír rovnako starý a na všetky strany rovnako veľký (relatívne, nie absolútne).

v prvých okamžikoch bol vesmír nepriehľadný (neprechádzalo cez neho svetlo, vlastne fotóny ešte neexistovali – chýba vstupný rozmer, bod [čas, ak chcete], od ktorého chcete merať).

nedá sa určiť prvý fotón, ktorý by „bežal“ zo samotného stredu niekam na kraj, nejaký etalón štartu, stredu – všetky „najstaršie“ fotóny prichádzajú zo všetkých strán rovnako a v rovnakých kvalitách (vlnová dĺžka, energia, …).

ak si vytvoríte nejaké pozorovacie miesto, to sa bude tiež pohybovať nejakou rýchlosťou „od stredu“, teda z hľadiska iného pozorovateľa v smere tohto pohybu nedovidíte tak ďaleko, ako smerom dozadu – a vy pri tom o tom neviete! (dopplerov jav), čím samozrejme úvahou dospejete k záveru, že každý pozorovateľ dostane iné výsledky.

atď, atď, nechce sa mi to tu rozoberať podrobne.
stačí si preštudovať teóriu relativity (špeciálnu <kde sa vplyv gravitácie môže zanedbať> i obecnú <kde sa už s prejavmi gravitácie počíta>).

fcoop

Kosmologický princip říká, že všechna místa ve vesmíru se jeví jako středy pozorování. Stephen Hawking však píše, že toto tvrzení vychází pouze z naší skromnosti, a zatím to nikdo neprokázal.

http://dudr.blog­.idnes.cz/c/170301­/Vesmir-muze-mit-stred-a-my-jsme-pobliz.html

anonym

Střed celku neexistuje a neexistoval! Existuje pouze střed něčeho .. např galaxie nebo sluneční soustavy … vesmír jako celek nemá střed a ani velikost protože je nekonečný … Já jsem přemýšlel už několik let nad velkým třeskem a podle mě nezačal z jednoho bodu někde ve vesmíru ale všude najednou v malém rozměru a to je velice podstatný a je těžký si to představit. Když začal vesmír tak neexistovali atomy a ani sluneční soustavy a nic tomu podobného.. byly jen malé částice které taky vznikli z jiných menších a proto se domnívám že vesmír se skládá do složitějších struktur čím dál víc. Dříve byly pouze atomy a pak i molekuly a potom dokonce dna a mikroby atd atd až to dospělo k lidem a to je zatím na naší zemi nejvíc složitá věc. ;)
Doplňuji:
A když si představíš vesmír ve velikosti např galaktických seskupení a vrátil by jsi čas do doby po velkým třesku tak by si zjistil že velikosti existovali už dávno ale nic tam nebylo… byly jen RELATIVNĚ malinké částice a postupně jak už jsem říkal začali tvořit větší a větší a složitější a složitější seskupení. Lidi jsou strašný hovada už jen proto že kam nevidí ať už do dálky nebo do hloubky hmoty tak nevěří věcem které nevidí ale přitom vědí že v minulosti se VŽDY prokázalo to že tam něco je a přesto nikdy nebudou věřit tomu že tam něco je .. lidi jsou neuvěřitelná sračky ;)