satelit95

je tato rovnice správně vypočítaná? zadání rovnice: 2+√2×-5=x

postupovala jsem takto: celou rovnici jsem umocnila 2. Vyšlo mi: 2+2–5=x dále: 2×-x=-2+5 výsledek: x=3 mám postup dobře? zkouška mi vyšla, ale bylo mi řečeno že tímto způsobem se to počítat nemůže tak se chci zeptat vás všech

Nejlepší odpověď
bolak

Nevím přesně co máš pod odmocninou, příště piš závorky.

Pokud je zadání 2+√(2×-5)=x ,tak pak platí:
√(2×-5)=x-2
(2×+5)=(x-2)²
2×+5=x²-4×+4
x²-6×-1=0

Pokud je zadání 2+√(2×) – 5=x ,tak potom platí:

  • 3+√(2×)=x

√(2×)=x+3
2×=x²+6×+9
x²+4×+9=0

Pokud je zadání 2+(√2)* x – 5=x ,tak potom platí:
(√2)* x =x+3
(√2)=(x+3)/x
(√2)²=((x+3)/x)²
atd..

Jak ti mohla vyjít zkouška je mi záhadou (když natočíme nejdelší osten jež tak…)

Další odpovědi
anonym

Obrať se na domaci-ukoly@...cz.
Těch webovek je tolik, že si dělat ještě další stránky pro školáky ze serveru Odpovědi.cz považuji za nehoráznost.

www

Je to velmi prosté, postupuj stejně:

Zdroj: www.odpovedi.cz/o­tazky/prosim-pomoc-3x-2y-6-viz-vice

satelit95

bolak: moc děkuji, jenže i vám to vyšlo jinak než tento příklad má vyjít. Pod odmocninou byla hned první možnost co jste napsal a výsledek měl být 2… skusím se poptat někde jinde ale i tak děkuji

bolak

vyšlo mě to jinak, protože se mi tam přepsalo znamínko :)

mrkni že v prvním řádku mám √(2×-5) a v druhým řádku najednou √(2×+5) ..nevím kde se to ve mně vzalo :)), každopádně když tam místo +5 dosadíš správně –5, pak ti vyjde že:

(2×-5)=(x-2)²
2×-5=x²-4×+4
x²-6×+9=0

tím pádem x=3

zkoušku dělat nemusíš, tu máš tady ;) > http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=x%C2%B2-6x%2B9%3D0++

manon

A já ještě opalcuji, protože jsem jen prošla možné výklady, s timi souhlasila a věřila Ti :) Ale jinak pěkné, chybička se občas vloudí.

bolak

no, aspoň víme že nad tím oběžnice přemejšlí, že si jen nepřišla pro výsledek :)

to se, jak je vidět, někdy nevyplácí ;)

manon

Tak, je vidět, že i tady šlo o radu a ne napsání úkolů :)

bolak

jinak výsledek 2 určitě být neměl, tím si můžeš bej jistá :)

stačí si zadat do původní rovnice dvojku a hned máš pod odmocninou (2*2–5), což je –1 a končíš ;)

pro kontrolu ještě zadám tvojí původní rovnici do počítacího stroje a podívej > http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=2%2B%E2%88%9A%282x-5%29%3Dx vyšlo to taky 3, takže jsem dobře