Je tady někdo kdo rozumí Ubuntu? Má smysl abych se s tímto OS trápil?

Nebo zdlouhavě dumat a divit se, přihlašovat se pro rady do fóra a komunit sem http://wiki.u­buntu.cz/Progra­my/Internet
to by znamenalo pamatovat si další přihlašovací údaje.. Včerejší instalace Ubuntu vypadala pěkně, vlastně suprově, jenže vnitřní prohlížeče byly k ničemu a na plochu nejdou přetahovat věci… Perfektní internetové aplikace, ale potom se něco kouslo a nešlo se přihlásit. A protože jsem chtěl Ubuntu dál používat, nainstaloval ho, jenže vypadá úplně jinak než předtím! Zde je prohlížeč dobrý ale neumím najít programy které jsem nainstaloval, takže jak je spustit? Vlastně i plocha je prázdná… Zmizely emailoví klienti, různé pidginy… co jde, tak přehrávat rádio, chodit na odpovedi.cz a přepínat plochy. Má smysl zabývat se sice bezpečným ale zcela odlišným systémem? Jak to vidíte vy?
Doplňuji:
Teď v této verzi je „PCManFM 0.9.9 Jednoduchý správce souborů Vyvinul Hon Jen Yee (PCMan)“ Je podobný jako ve Windows, ten je dobrý. V minulé instalaci jich bylo víc, chyběl jim adresní řádek ke zkopírování, přetěžce se vytvářely složky, ale koš byl na ploše. Teď koš není. Audacity nejde nastavit tak, aby nahrávalo z výstupu, předešlá verze ano. Úprava videí podobný nástroj jako WMMaker ve správci balíků Synaptic chybí. Programy se spouští v CMD. Možná tato otázka patřila do anket Ano či Ne. Tady to zabírá místo.

Nejlepší odpověď
briketka10

asi ne, když Vás to obtěžuje, moje sestřenice ho má taky v Linuxu a ani s ním neumí pracovat..
nerozumím Ubuntu, ale kamarád mi říkal, že je no víte už na co..
mám OS Vistu, Mozillu Firefox, atd.
Ubuntu zabírá i dost místa..
to je ono když jsem byla u sestřenky tak ani neví kam se jí stahují programy , nevěděla ani že nějaký správce stahování stahuje, máte složku kam se stahují programy a asi v tom Ubuntu je to jinak, nikde na ploše neměla žádného zástupce ani koš nic..
takže asi bych ho odinstalovala..a napište si programy jaké si přejete mít a ty si nainstalujte znovu..
Doplňuji:
jaký Vám běžel prohlížeč před Tím Ubuntem? určitě půjdou nainstalovat i ty jiné, že jo? jestli mám tedy pravdu..

Další odpovědi
MILAN1961

Záleží co máte za verzi ubuntu,já jsem měl 11.04 a od října je verze 11.10,kde máte postraní lištu na ploše kde jsou určité programy.Dále je tam centrum softveru kde si určitě vyberete programy které vám budou vyhovovat.Jsou to programy jako pro windouws,ale pod jinými názvy.Dále v té liště úplně nahoře je -hlavní nabídka Dash-kde zjistíte jaké tam jsou nainstalované programy,něco jako start ve windouws.Ubuntu používám asi tak rok a jsem nadmíru spokojen-10let jsem měl XP Profesionál a ted je vše bez nějakého hledání programů.UBUNTU 11.04 NEBO 11.10 VŘELE DOPORUČUJI...­.......

anonym

Moje zkušenosti s Wistou po roce používání.

Po roce používání Wistu přeinstaluji. To je dobrá doba pro celkovou obnovu. Po těch 11–12ti měsících používání systému vznikají v registrech (kde jinde) zmatky. Mám podezření v používání známého čističe CCleaner, který sice něco v registrech čistí, ale časté promazávání v registrech nemusí být dobré. Program se sám doporučuje pro zrychlené spouštění systému, odstranění nepotřebných souborů. Tak bezpečný program to nebude. Někdo psal o svých W98, že nečistil nikdy registry a fungují mu dodnes.

Záloha.

Co stojí za to zálohovat a co ne.
Obecně záloha na stejný oddíl disku sice není špatný nápad, ale přibírání na váze přidáváním pravidelných záloh nezbude místo na případnou přeinstalaci. A vše bude muset být smazáno, aby se na disk nová instalace vůbec vešla. Kam zálohovat? Na jiný disk. Když se při domácím výzkumu jiných operačních systémů nepovede záměr zkusit něco nového a přejít ke svobodnému software, místa na harddisku přijdou k úhoně. Zkouší se zformátovat disk na neznámý formát. Bacha nepoužívám odborné termíny, o to nejde. Vyrůstal jsem na vepřovém a na rajské omáčce. Nebo se přerozěluje disk na menší a další oddíly až je na disku tak málo místa k dalšímu experimentování. Takže když máte k dispozici jeden harddisk, kam zálohovat? Měli byste před instalací nového systému odhadnout kolik místa budete v budoucnu potřebovat. Každý týden přicházejí nové aktualizace a to co se zdálo dřív že nějakých 35 Mega bude stačit, po čase bude disk zaplněn. Rozdělit disk na dva. Zálohovat tam, kde je víc místa.
Co zálohovat? Jistě je zbytečné zálohovat na stejný disk vše z osobních souborů, jde o všeobecné vlastní soubory – digitální fotografie, videa, a vůbec větší soubory. Za zálohu stojí leda nastavovací soubory a hlavně kontakty. Vždyť v době Cloudů si vše potřebné stáhnete zpět. Za zmínění stojí zálohování na emailový účet. Záložky, nastavení, fotky které jste posílali, Ulož to cz apod. Emailové, a pak třeba vaše rozepsaná práce. Přihlašovací údaje různých účtů emailových aplikací a různých pidginů (nevím jak to jinak nazvat, je jich moc) se do záloh nepřidávají. Takže když se systém pokazí, přijde na řadu generálka, smazaná data jako ty obrázky, dokumenty po přeinstalaci systému najdete snadno. Přeinstalovat systém můžete realizací instalace na jiný disk. Když se nezachrání něco co ke své práci nebo životu nepotřebujete, mělo by to zatím zůstat na místě se kterým nebudete hýbat. Zachránit se data dají později vždycky. Dat a souborů je vždycky dostatek. K nalezení ztracených dat i po rychlém přeformátování disku použijte Testdisk, obsahuje i Photorec. Jen si složku s obnovenými zvolte mimo obnovovaný oddíl.

Co stojí za to zálohovat, aby se ušetřil čas, je systém. Jak provést zálohu? Aby to mělo smysl a potom jste nezjistili že tato záloha systémových souborů je k ničemu?

Ják, záloha k ničemu???

Vytvořte zálohu celého systému. Přesně: Disk a partition backup.
Když vytvoříte zálohu souborů systémové složky Windows, po obnovení po nové instalaci nemusí některé programy fungovat. A nemusí se zdařit jejich přeinstalace. Takže výše uvedený backup s Partition zaručí, že získáte otisk harddisku i se všemi skrytými věcmi jako je rozložení souborů které jsou důležité pro zachování vlastností hardwaru aby nevznikl konflikt mezi poskytovatelem softwéru a diskovou jednotkou. Asi tak. Nejsem studovaný a nepíšu do Novinek. Navíc obnova systémových souborů Probíhá v režimu spuštěných Windows, takže je nejistý přepis souborů když jsou právě používány.

Proč zálohovat systém?

A proč nezazálohovat rovnou celý disk? Pokud ve složce Videa nemáte uložené video které má velikost větší než zbytečně velkou, tak je volba co zálohovat jednodušší a není co řešit. Šetří se kde se dá. Když máte Terabajtovej disk, může vám to být jedno. Jsou často navštěvovány servery s programy a návody jak vytvořit systém který se vejde do klíčenky. Takže šetří každý a vším, i místem na disku.

Jak zálohovat?

Zálohujte Cookies, ale smažte nepotřebné internetové soubory v dočasných adresářích. Cookies vám zaručí to, že se přihlásíte na své oblíbené stránky když zapomenete hesla. A hlavně údaje účtů různých klientů/ emailoví, pidginy a Skype, co vás napadne. Třeba ICQ. A před vytvořením obrazu disku jděte do Uživatelských účtů a zvolte přihlašování heslem. I to by mělo být zapsáno na obraz (image) systémového disku. To pro jistotu. V temných časech kybernetických ataků. Do zálohy nebo image zahrňte vše co potřebujete: Nainstalované ovladače Realtek, síť, první věc je antivir + instalační balík. Instalační balík zálohovacího programu Todo Backup. Systém musí být Aktivovaný. Tohle vám ušetří peníze za telefonát na podporu a nervy při diktátu z automatizovaného ověřování pravosti zlata.

Zálohujte Dobrým programem. Proč dobrým? Každý program je dobrý. No ale když skončí doba vyzkoušení, když jde o Trial verzi, nemám chuť něco takového domyslet. Zvolte Todo Backup od Easeus. Pro domácí použití zdarma. Enter.

Proč velký disk rozdělovat na dva nebo víc oddílů?

Otázku zodpoví až zkušenost. Je to neurčitá pojistka při změnách v instalaci dalších operačních systémů. Každopádně jsem rád za možnost rozdělit disk – systémový, ten aktivní od dalších, na kterých mám svoje dokumenty. Můžete připojit ještě spoustu dalších disků, pokud je místo ve slotu. Ten jeden se dá vždycky zformátovat do jiného nesrozumitelného … Windows tomu nerozumí a já také ne.

Co s oddíly na harddisku když přibývají, mají různé názvy a některé jsou logické, co je nejhorší, nejdou odstranit? Měl jsem dva oddíly na jednom disku. Proč je disk malý, proč je těch oddílů najednou tolik?

Víte že tabák v plechové krabičce rychleji vysychá, než když je v originálním balení? Takový vysušený tabák se špatně balí. Nedrží pohromadě a z cigarety snadno leze do úst. Takové oddíly je nutno před další prací zmáknout. Žádným nástrojem je neodstraníte. Proč dál riskovat ztrátu ucelených dat s jejich vlastnostmi uložených na jiném oddíle na jednom harddisku? Já nevím proč. Chci si je zachovat, je tam má historie a celá práce. To chci všechno vypalovat na DVD nebo BlueRay? Ano. Ale když máte jistotu že harddisk je dobrý, to zjistí jeden bezva program tuším … kdo v příspěvcích může, třeba Kenyrts, doplňte ten název prográmku, děkuji.
Takže jak se zbavit neznámého formátu jakýchsi tabulek na oddílu? Nejde to snad z instalačního disku Wista? Ano. Nejde to. Vzpomeňte si na svoje staré IxPéčka která léta nepoužíváte. Restartujte počítač. Při nabootování stiskněte tlačítko F12. Šipkami zvolte CD. Otevřete cd jednotku a tam vložte to starý známý iXPé. Ten tabák vyschl na troud. Jednotku cd zavřete:). Objeví se nabídka bootování z CD. To potvrdíte zatěžkáním kterékoliv klávesy prstem. Ale tyto věci známe všichni. A víme jak dál. Hlavní je počkat do bodu, kdy máte možnost formátovat, rušit, ničit, destruovat, smazat oddíly které nepovažujete za důležité.

Který oddíl mohu smazat?

Před pokusem nové instalace si zapamatujte aspoň zhruba velikost svazku který chcete zachovat, a taky velikost svazku na který se chystáte. Na iXPéčkách se nemusí objevit správná informace o velikosti oddílu. Ano. Když předtím na tomto oddíle řádil – formátoval jiný systém než Windows. Linux. Ukaž prstem ty, kdož jsi bez viny. Linux! Řiďte se podle velikosti oddílu, nebo harddisku. Ne podle písmen.
Ten vadný oddíl se kterým se chystáte pracovat může být zobrazen s jinými parametry než ve skutečnosti jsou. Jako na pionýrském táboře. Když víte, že jste vytáhli z USB všechny ostatní flešky a externí disky, tak je vyhráno. To totiž moc zjednodušuje odhad, s čím budete manipulovat. Odstraňte oddíl. Formátovat. Já myslím že je jedno jak se formátuje, hlavně že je to rychlé. Když formátujete rychle, smazaná data si časem můžete obnovit. Stiskněte to, a to. A je to. Nabíhá kopírování. A v té chvíli znáte povel Ctrl Alt Delete. Chcete instalovat nový model od Msoftu. Disk C: je formátovaný a srozumitelný. Je to jasné.

Už byl restart?

Tak běžme instalovat ten zázračný nový systém. F12. Boot z CD jednotky. Po nové instalaci se může ale většinou objeví pár maličkostí kterým se jde vyhnout. Počkáme na vytvoření pracovního prostředí, poohlédneme se na nové ploše, jestli tam už stojí krámek nebo jestli ty barevné šmouhy na ploše nejdou vyčistit. Zkontrolujte prvně antivir. Nevím k čemu slouží, ale balíček antiviru máte uložený třeba na flešce. Databáze je stejně zastaralá a z rohů vystrkuje parohy upozornění, že to a to… Připojit se výchozím prohlížečem na Internet bez antiviru? Tomu nerozumím jak to může fungovat. Otevřít prohlížeč v režimu offline tak, že router bude off. Na prázdné stránce vyhledávače zadat do adresního řádku přibližnou stránku nebo název antiviru: avira, avast, kaspersky, comodo, jak je libo. Router režim on, a přejít ke stahování.
Cítím, že jsou to básně. Jsou to básně.

Víte, že:

Když do Internetových diskuzí hlásáte, že Internetu a počítači nerozumí důchodci, tak že právě v dnešní době jdou do penze počítačoví odborníci? To jste nevěděli, že?

Abyste se vyhnuli všemi různými nastaveními, zkraťte to obnovením zálohovacího programu.

Co dělat?

Nic. Jděte do nabídky Start a zvolte možnost Spustit. Jestli to nejde najít, tak nad nabídkou Start klepněte druhým tlačítkem myši a Vlastnosti. Zvolte možnost Klasická nabídka Start. Spustit rstrui jinak se to píše opravdu rstrui. Zkontrolujte jestli je už vytvořen bod obnovení systému. Potom spusťte ten zálohovací program, a obnovte zálohu, nebo image disku. Tím by se měl hrozně dlouhý čas instalací aktualizací, možná nejsou ovladače pro síťové připojení. Proč se tam tedy připojovat? xD Obnovit. Restore. Pokud máte těch záloh víc, zvolte tu, která není nejstarší. Ale když zvolíte tu nejstarší, budete mít vlastně tu nejnovější, čistější verzi systému. A mezitím jděte pomalu na kávu.

A co dál?

Jdu na stránku s odpověďmi. Zjistit jak zálohu harddisku vypálit na obyč DVD, když převyšuje velikost média.
http://www.od­povedi.cz/vlak­no/jak-vypalit-na-dvd-image-disku

anonym

Jj, tak to je přesný. Vyzkoušel jsem tu první verzi kde byl špatný prohlížeč – průzkumník. Ale opravdu byla lišta nahoře, bylo to divné, že ta lišta pracovala i pro jiné aplikace. Jde zachovat verzi Ubuntu tak, aby s celkovým prostředím nikdo nehýbal? Jen aktualizovat?

briketka10

Je mi divný, že chybí koš, děláte si zástupce já ano a hned jednoho navíc určitě ho pohledejte, WMMaker se může znovu nahrát ze Slunečnice i Audacity to co nyní máte odinstalujte a nainstalujte nové.

briketka10

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://pcman­fm.sourceforge­.net/&ei=Dwf9Tu2FDM­6bOs3AhKEK&sa=X&o­i=translate&ct=re­sult&resnum=3&sqi=2&­ved=0CDUQ7gEwAg&prev=/se­arch%3Fq%3DPCM­anFM%2B0.9.9%2BHon%2BJ­en%2BYee%26hl%3Dcs%­26biw%3D1067%26bih%3D503­%26prmd%3Dimvns

anonym

O, je mě líto Ubuntu. U mě měl velikou šanci. Tak jak to popisuje Milan. Liší se verze. A to je příčina neúspěchu. Domníval jsem se, že změna verze byla způsobena momentálně odlišným způsobem připojením k distribuci. Ale čtu, že ne. Jak někdo může ze dne na noc měnit celé pracovní prostředí? Ubuntu a Windows nesmí být sousedé na jednom počítači. Už jsem si to ověřil. Ubuntu poškodí boot pro OS Wista a nepomůže žádná klávesa F8 až 12. Opravuje se to z instalačního disku. Ubuntu té verze jak ji popisuješ Milane, tak to pracovní prostředí a přizpůsobení vzhledu se dalo jednoduše vyhledat, vyčíst a vyleštit. Vypadalo to jak od Mac. Pak přišlo při přihlašování, že se nepodařilo spustit nějaký server. Kdybych měl ještě jeden počítač, šel bych do Ubuntu ale vybíral bych si. Co potřebuji na pc, je abych mohl kliknutím spustit Audacity a nahrávat. Pak vytvářet pomocí prográmků vizualizace, třeba zatím fraktály, abych vytvořil hudební video. A ono je to složitější. Program pro linux má soubory s desítky souborů a trvá dlouhou chvíli než vyhledám vyčtu který z nich mohu upravit ve vlastnostech a přidělit mu status spustitelný soubor. Škoda. A díky. Rozhodně Ubuntu nezatracuji.

briketka10

tak jsem ráda, že se našel někdo kdo ho má a dokonce tu novou verzi a ta je lepší, ta co jste měl byla z roku 2010 a měla něco chybiček..a nyní se to napraví..počítačům SLÁVA!!

briketka10

jé tak jsem se spletla máte taky Vistu??

anonym

Čau Briketko, vy máte takovou barvu že mě ve sklepě splývá… No já mám nedopatřením Vistu, já jsem se spletl v názvu. Ale zkoušel jsem Ubuntu a chci se k Ubuntu vrátit, jen nesmí žrát čas. Už nejsem ve škole. Tak co, jaký bude Silvestr?

  • j-

briketka10

Ahojky czechrapsinde, Silvestr budu slavit s kocourkem Ufíkem, byla bych u ségry, ale mám vycházky snažím se je dodržovat..ona má malýho pejska ten se bojí taky rámusu tak budeme poprvý samy, bez mamky 50m od sebe, ale bude mi i líp ona by civěla na TV a já chci nahrávat ze satelitu a pouštět si hudební kanály a být na netu..jinak s tou Vistou chci ji přeinstalovat na jinej OS..a ještě jsem nepochopila jakou barvu jako na fotečce??a ve sklepě??a jaká škola??jsem asi nějaká pomalá..
jinak Ti přeji šťastné vykročení do dalšího roku bez klopýtnutí 🙂už se těším až to tady osolím ségra mi pořád říká, že se jednou z tý hudby zblázním..