Je svatý člověk dokonalý?

Věřící uctívají svaté jedince a svaté kulty, je ale uctívaný svatý člověk dokonalý nebo jde zde jenom o divadlo kdy se z ubožáka dělá pomocí svatých dezinformací dokonalý člověk, který dělá zázraky a dokáže chodit po vodě nebo rozdělit vodu aby mohli zástupy přejít na druhý břeh?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
MK44

Jiná možnost

Vaše otázka je poněkud nepřehledná a obsahuje některá tendenční apriorní tvrzení. Nejde na ni jednoduše odpovědět.
Například, co Vy myslíte výrazy „svatý“ nebo „dokonalý“? Popřípadě, které věřící máte na mysli nebo které názory na svatost a dokonalost máte na mysli? Z čeho vyvozujete, že člověk, který byl později jinými prohlašován za svatého, byl ubožák? Co je to zázrak?
Mýty, pověsti, legendy různých proveniencí jakožto „literární“ díla obsahují různé fantaskní děje a jevy. Někdy může jít o alegorie, v nichž se skrývá nějaké moudro, poznatek, názor, poučení… A třeba některým dnes již nerozumíme, ačkoli v minulosti, „v jiném světě“, mohly mít velký význam.
Předpokládáme, že vznikaly na základě nějakých skutečných událostí. Vyprávění o nich se předávalo zprvu ústně a až později byly zachyceny písemně. Během tradice byly „zpracovávány“ vypravěči tak, aby byly zajímavé (nebo aby sám vypravěč upoutal pozornost a vypadal zajímavě on). Samozřejmě, že byly i prostředkem v mocenském boji a tak jejich podoba byla ovlivňována „politickou“ situací v té které době. Jako příklad z našich, ne zas tak dávných, dějin – pověst o Janovi z (Ne)Pomuku nebo o Vítězství pracujícího lidu. A což teprve texty staré i několik tisíc let?

cate1597

Ne

Doplňuji:
To, že byl někdo prohlášen za svatého (učinil nějaký zázrak), nemůže přeci znamenat, že byl dokonalý a neudělal nikdy nic špatného.

archenemy

Ano

hanulka11

Jiná možnost

žádný není svatý, to si jen myslí ,že je
takovým věcem absolutně nevěřím

wertos11

Ano