sasana

Je stavební místo dědictví?

V roce 1988 mě a mému manželovi darovala moje maminka stavebni misto vedle jejiho domku.Muj otec už nežije.A jeji domek darovala sestře.Bratr dostal pole které měla.Je stavebni místo dědictvi?Časem se moje matka nepohodla se smoji sestrou,která tam přestala chodit i jeji děti.Tudíž matka v tom domku je na dožití?Potřebuje vyměnit staré okna a sestra která ji to slíbila tak dala od toho ruce pryč.Na co má moje mamka nárok aby se nějaká oprava v domku udělala?Když je mamky dům moji sestry?Matka má přes 70let a má celkem 7vnuků.Jak je to s dědictvim mezi námi sourozenci?

Nejlepší odpověď
Dochy

Mohla by být možnost – žádost o vrácení daru. Jde to ale jen za určitých podmínek a přes soud. Měli byste se poradit s právníkem. Ale bacha, soudní řízení zpravidla vztahy v rodině nezlepší ☹

Pokud už matka vše rozdala, nebude co dědit… Pokud ne, pak pokud se pamatuju, jako děti budete jediní dědici a dle zákona dělíte rovným dílem. Ideální 1/3 domu ovšem moc použitelná není. Ideální je, pokud se rodina dohodne kdo si co vezme a u notáře to jen necháte sepsat a potvrdit soudem.

Další odpovědi
mosoj

Pokud je stavební parcela zanesen v katastru na tvé jméno, žádnému dědictví po matce nepodléhá. Tak jako všechno ostatní. Něco jiného je ,kdyby to nebylo zanesené v katastru a to u všech. Pokud to zanesené je, není již co dědit, snad nějaká hotovost nebo osobní věci matky.

Matka není v nájemném vztahu, dcera vlastnící dům nemusí nic ani nechat matku v domku bydlet. Pokud nemá nějakou jinou smlovu.

Jó jak jde o majetek neznáme bližního svého.