marci1

Je správně výraz „osprchovat se“, nebo lze použít i „vysprchovat se“? Jaký výraz používáte Vy? 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Oba výrazy jsou správné, i když je mezi nimi menší významový rozdíl – běžné osprchování x důkladné vysprchování.

Frekventovanější je v běžném hovoru výraz osprchovat se, je totiž uvedený v Českém národní korpusu častěji.

Osobně používám – jdu sil dát sprchu, jsem tedy vysprchovaná, při vstupu do bazénu nebo odchodu z něj se osprchuji… zřejmě bude i oblastní rozdíl mezi předponou vy- a o- .

Další odpovědi
zjentek

kluci se jenom osprchují, ale holky se můžou i vysprchovat ;q

gecco

Já se raději cachtám ve vaně – ale pokud spěchám, pak se (o)sprchuju…
😉

iceT

Chodím se osprchovat a vykoupat nebo okoupat. Výraz vysprchovat mě přijde divný.

quentos

Podle SSJČ jsou oba správně, vysprchovat (se) může oproti tomu druhému výrazu podle téhož zdroje prý mít nádech „důkladnosti“. Používám oba, podle situace…

anonym

Používám osprchovat,
vysprchovat mi připadá trochu divný,jako kdybych se měl mejt zevnitř.
Raději mám vanu.

redy

Když už bych musela někomu hlásit, co mám v úmyslu udělat ,tak jenom, jdu se sprchnout .A nemyslím, že bych to nějak odflákla 🙂

Lamalam

Správné jsou asi oba. Na rozdíl od korpusu je v mém okolí podstatně frekventovanější výraz „vysprchovat“:

anonym

Já používám výrazy dva: jdu pod sprchu, nebo dám sprchu!

talka

Osprchovat-povrch; vysprchovat-přece se voda snad při tom nepije:

Mc Merkurion

já používám „vošplíchnout“…

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

… opět reklama !!!