Organa

Je správně uvedená věta?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je správně německá věta Wenn ich traurig bin, dann lege ich sich und lese ich auf das Bett.
Apeluji především na rodilé mluvčí a učitele Nj. Nejsem si jist hlavně vedlejší větou. A ano, potřebuji použít slovo sich a obě slovesa v jedné vedlejší větě.

Odpovědi
quentos

… lege ich MICH…
… auf DEM Bett (čtu kde? nikoli kam)

V té druhé připojené větě už podle mého nebude nepřímý slovosled, ale s tím raději počkejme na zdatnějšího němčináře.

ivzez

Wenn ich traurig bin, lege ich mich auf das Bett und lese.

Zvratné zájmeno „sich“ se použije jenom s infinitivem a s oběma třetími osobami.
V ostatních osobách je nutné použít zájmeno té které osoby.