Houslovyklic

Je správně „narovinu“, nebo „na rovinu“?

Ve významu jednozačně, bez vytáček.
Díky za odpověď.:-)

Nejlepší odpověď
annas

Správně je na rovinu. Je to hovorový výraz (užití v mluveném projevu) ve významu říct něco rovnou, říct něco přímo.

U toho spojení se nevytváří spřežka.

SSČ, SSJC

Další odpovědi
anonym

…na rovinu…
Ve významu – férově, bez okolků…
😉

lukas.zmizik

v tom případě první varianta… stejně jako „doprava, doleva, …“

Danislava

Já bych to napsala zvlášť – „na rovinu.“ :D

Kelt

Platí verze s předložkou na rovinu. Na rovinu říkám, že půjdeme na tu rovinu. Půjdeme na rovinu a ne do kopce. Půjdeš do kopce a pak na horu, takže pořád půjdeš nahoru.