MacChill

Je správně HOLT nebo HALT?

např. ve větě : To se holt/halt nedá nic dělat

Nejlepší odpověď
annas

Slovo holt je nespisovné, znamená prostě, zkrátka. V obecné mluvě se používá i tvar halt – méně obvyklé.

Příkladem může být: Co se holt dá dělat.

Jak jsem zmínila, výraz halt (méně obvyklé) je z německého halt, tedy prpostě. Nářeční výslovnost o za a). .
Doplňuji:
Chtěla jsem přestylizovat a upravit, jenže jsem omylem klikla a už je pozdě …

Další odpovědi
www

Jde pouze o nářeční variantu téhož, nějakou češtinářskou správnost bych v tom zbytečně nehledal. Jde totiž o hovorovou řeč, nikoliv oficielní dokument třeba pro úřady. Navíc ti každý porozumí.

mosoj

Obojí je správně. Čech ví co se myslí.

anonym

Použil bych „Tak se nedá .....“
Holt mluva je kouzelná.

annas

Slovo holt je nespisovné, znamená prostě, zkrátka. V obecné mluvě se používá i tvar halt – méně obvyklé.

Příkladem může být: Co se holt (halt) dá dělat.

Oba výrazy ppcházejí z německého halt ( nářeční výslovnost o za a) = tedy, prostě.

annas

Jen pro upřesnění.

Jsou rozdíly mezi hovorovou, obecnou češtinou a nářečím…
Hovorová je spisovná, obecná a nářečí jsou nespisovné…

Holt/halt je výraz nespisovný, tedy nepatří do hovorové češtiny.