Avatar uživatele
Registrovaný

Je správné a právně lege artis,když policie předem oznámí člověku,že přijde na kontrolu jím odcizených věcí?

Ve SJM jsme zakoupili přenosný počítač ,kopírku,satelit ,mikrovlnku,drahou dřezovou desku,panel k redukci elektřiny.Tyto věci exmanžel odvezl,zřejmě k jiné ženě ,mikrovl.dal dceři.Po mém oznámení na PČR /podezření z trest,č,-odcizení/mi bylo doručeno vyrozumění,že se nejedná o tr. čin/tomu rozumím,je spolumajitel/ a že věci byly v domě zkontrolovány/bez mé přítomnosti/.Ano den před tím jsem viděla,jak exman.přiváží něco autem a nějakou mikrovlnku dává do garáže./tu si zamyká,nemám do ní přístup,přestože SJM není soudně rozděleno/Exmanž.byl předem telefonicky PČR upozorněn na kontrolu - kvalifikují to jako odcizené věci./Kontrola byla bez mé přítomnosti./Mohl ukázat cokoliv.Je to správné,jak je možné,že v demokracii mají pořád nezbedníci/podvodníci a zloději/ větší práva,než slušní lidé?Já mám přece právo a povinnost i podle OZ řádně pečovat a užívat věci,které jsou zatím v SJM.Děkuji za odpověď

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1. Na postupu PČR, že předem oznamuje (i detailní) úmysl svého konání (pátrání po věcech - viz ustanovení § 68 zákona o Policii ČR) není nic protiprávního, ale protože neznám zvykové právo "lege artis" v oboru Policie, tak nemohu okomentovat, zda byl postup PČR v souladu s lege artis (nebo-li obvyklými metodami), ale určitě se jednalo o zákonný postup.

Btw. tento pojem "lege artis" jsem v kontextu Policie ČR neslyšel, spíše se používá v jiných oborech, např. lékařství..., ale já jsem vás pochopil :-)

2. Vámi popisovaný případ je složité na tomto místě komentovat..., omezím se proto jen na tato doporučení:

a) podejte k soudu návrh na vypořádání SJM
b) obstarejte si maximum důkazů o existenci zmiňovaného majetku..., vedle obvyklých faktur či jiných dokladů o pořízení majetku se spíše zabývejte možnostmi jak tuto existenci prokázat svědeckými výpovědmi, fotkami ap.
c) PČR už z toho vynechte, vůbec si nepomůžete..., exmanžel věci pro kontrolu přiveze a pak si je zas klidně odveze, s tím nic prakticky nenaděláte. Samozřejmě, že máte právo svoje (byť v SJM) věci užívat, ale jejich "přemístění" nezabráníte..., teoreticky můžete podat žalobu na náhradu škody, která vám vznikla v důsledku toho, že exmanžel věci odvezl (např., že jste si musela pořídit věci nové atd., atd.)

Já bych se na vašem místě zaměřil na zajištění důkazů o existenci tohoto majetku o jeho spravedlivém ocenění (zvažte znalecké posudky) a předložení návrhu k soudu o vypořádání = vyplacení 50% hodnoty tohoto majetku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Policie s vaším problémem nemá nic společného. Osobně se divím, že věc vůbec prověřovali. Pokud někdo oznámí, že mu manžel/manželka odcizila věc nabytou za společného manželství, tak se tím policie vůbec nezabývá. Od toho jsou civilní soudy.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.