Avatar uživatele
SickBreed

Je spravedlivé, že člověk musí dodržovat zákony, se kterými nikdy nesouhlasil?

Nejedná se tedy ve skutečnosti stále o primitivní formu nadvlády silnějších jedinců nad slabšími, jako když alfa vlk určuje kdo se v jakém pořadí nažere a kam smečka půjde?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3016 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Samozřejmě člověk má možnost zákony nerespektovat, ale pak ho také žádné zákony před společností nechrání. Společnost se tedy pak k němu nemusí chovat spravedlivě neboť samotná spravedlnost je právě obsažena těmi zákony.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Spravedlivé možná ne, ale bezpodmínečně nutné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

Ano, v zájmu celku je spravedlivé, aby se jedinec podřídil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
chachar1922

Nějaký řád být musí, ačkoliv můj styl je napůl „anarchie“, tak vím, že úplná anarchie není správná. A ty zákony se kterými nesouhlasím, dodržovat nebudu (v práci se mi to už hodněkrát vymstilo, nicméně ne jen v práci).

Někdo to tak nastolil. Něco myslel dobře, něco myslel zase ke svému dobru a k většímu zlu „slabších“ ale tak to prostě je. Je jen na nás zda to vezmeme jako nespravedlivost či spravedlivost. Já si to beru podle sebe jak se mi co zamlouvá. „Každá mince má dvě strany.“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hans51

Podle mého názoru ne. Ve stručnosti, společnost jako taková se vyvíjela, přičemž předala část své suverenity schopnějším, vybraným lidem, kteří jí výměnou za to ochraňují a vládnou (jakkoliv to v dnešní době může vyznít komicky, je tomu opravdu tak). Vámi zmíněným alfa vlkem jsou tedy v demokracii volení zástupci občanů, kteří mají právě na základě voleb právo určovat směr. Mnou prezentovaný názor bývá také nazýván teorií společenské smlouvy.

Neviděl bych to tedy jako primitivní formu nadvlády silnějších, ta je nedobrovolná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

spravedlivé je to co předepisuje zákon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Máš pravdu, to, co popisuješ je klasický otroctví a i když třeba já jsem svým způsobem otrokář (bo máme demokracii), nenávidím to!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Je. Nějaké „mantinely“ stanovené musí být. Jak by to tady vypadalo? 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
VeRe1983

Demokracie je, když dva vlci a ovce hlasují o tom, kdo bude sněden. Takhle ta naše krásná společnost funguje 🙂. A bohužel, byť je nespravedlivé dodržovat sebehloupější zákony, člověk prostě musí. Anebo to neudělá, ale bohužel ponese příslušné následky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek