Respekt

Je spisovatelství práce, nebo jen koníček ?

Nejlepší odpověď
anonym

Ideální je, pokud tě koníček uživí a stane se tak prací…
😉

Další odpovědi
Dochy

Stejně jako jakákoli jiná činnost. Jak pro koho.

Drap

Jak pro koho. Pro některé jen koníček, jiní se tím velice slušně živí. Záleží na popularitě a úspěšnosti.

anonym

Pro někoho práce a pro jiného koníček. Pro politiky, herce, cestovatele, vědce atd. je to většinou činnost mimo rámec vlastní práce. Nedá se ale říct, že to je vždy koníček. Některé profese si vyžadují publikování vlastních zkušeností.
Dobrý spisovatel se může psaním slušně uživit. Musí být ovšem dobrý. Takových jednorázových pokusů jsou plné antikvariáty a sběrny starého papíru. Navíc se dnes těžko hledá sponzor, ktrerý by vydání knihy financoval. Také se může stát, že někdo knihu napíše a potom si její vydání platí sám, nebo k vydání díla vůbec nedojde.
Podobné dotazy se tu s železnou pravidelností objevují alespoň jednou týdně. Možná by konečně měli zdejší uživatelé začít používat našeptávač a vyhledávač. Pravděpodobně by jim v tom množství dotazů došlo, kdo všechno si tu o sobě myslí, že má ten dar, aby se stal dobrým spisovatelem. Bude to asi stejné jako u všech stěžéí kokrhajících adeptů pěveckých soutěží, kde se do úzkého výběru dostane jen velmi málo lidí a uplatní se jen žalostná část z přihlášených.
Jestli chceš být spisovatelem, tak se pořádně uč. Na gymplu bývají soutěže literární tvorby. Už to by ti mohlo napovědět, jak na tom jsi. Potom napiš něco menšího a zkus najít vydavatele. Nebylo by špatné stát se přispěvatelem do nějakého časopisu nebo novin. Jako zkušenost ti to mohu jenom doporučit. Pokud budeš dobrý, tak za to bude i nějaká koruna, což je také docela příjemné. Nechtěj hlavně začínat velkým románem, který by tě stál hodně sil a času. Tam by ti případný počáteční neúspěch mohl hodně ublížit.

Nuk nuk

Určitě by mělo být v první řadě koníčkem. Psát jen proto, aby si člověk vydělal, jde sice také, ale potom ta literatura podle toho obvykle i vypadá (mám pocit, že té komerční je dnes víc než dost). A pokud má spisovatel i talent, píše dobře a má to štěstí, že se jeho díla vydají a prodají, pak bych řekla, že to je velmi příjemná práce.