Je smrtka workoholikem?

Odpovědi
annas

Smrtka je symbolická postava, která zosobňuje smrt. Nejčastěji je znázorňována v pohádkách a pověstech v nejrůznějších podobách, představuje zánik života (kostlivec s kosou ap.)

Se smrtí se každá kultura vyrovnává jinak. Je jasné, že smrt patří k životu.

Ale myslím si, že často platí slova Johna Ronalda Reuela Tolkiena
„Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by si zasloužili žít.“

Dnes se se smrtkou setkáváme tedy jen v pohádkách a pověstech nebo dosud žije v lidové tradici.

Smrtka – Morena – Mařena atd. symbolizovala smrt, zimu, nemoc, nezmary a vše, co lidem škodilo, proto ji vynášely v průvodu za vesnici, kde byla spálena nebo hozena do řeky – zima, v níž příroda nežije, spí jako mrtvá,. Vystřídá ji jaro, kdy všechno začíná žít.

Smrtka neexistuje, takže nemůže být v současnosti ani workoholikem.