jjj123456789

Je slovo rektor odvozené od rektum?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na vysvětlení.

Rektor -ze střlatinskho. rector tv.ar, lat. rēctor ‘řidič, vládce,
ředitel’ od regere (příč. trp. rēctus) ‘řídit, vést’.
J. Rejzek: Etymologický slovník

Rekt©um – z latinského rectus („pravý“) – elipsa – konečník intestinum („správně střeva“): v konečníku je ve tvaru vpravo .
http://fr.wik­tionary.org/wi­ki/rectum

Další odpovědi
jáára

Jen dál a houšť!

sem s tebou

Pájo

Dovolím si opravit annas u druhého pojmu.

Rectum, počeštěně rektum z lat. intestinum rectum („rovné střevo“) je poslední rovná/přímá část trávicí trubice, zakončená řitním otvorem, jímž se vyměšují nestrávené zbytky potravy ven z organismu.

Tedy ROVNÝ, anatomicky přesněji PŘÍMÝ, nikoli vpravo nebo pravý.
V tomto kontextu prvotně

  1. přímý, rovný; v jiném (neanatomickém) kontextu
  2. správný

Stejně tak latinsky
musculum rectus abdominis = přímý sval břišní
musculus rectus superior = horní přímý sval