tomaaaa

Je sklo syntetický nebo přírodní druh materiálu?

Odpovědi
anonym

Nejsem si jist, zda existuje sklo syntetické, ale existuje přírodní (např. lávové sklo – obsidián) a potom technické (průmyslové) – to je to, které běžně potkáváš…
Doplňuji:
Za syntetické sklo bych – možná, označil plexi (polyakrylát, polykarbonát…).

HonzikPernik

Normální sklo je přírodní druh materiálu, existuje ale také speciální syntetické sklo.

zjentek

je to tuhý roztok oxidů kovů v oxidu polokovu (Si), takže přírodní, ale netěží se ,)- umíme jej zpracovat průmyslově.
Ukázka syntetického skla zde: http://www.hhpp­.sk/synteticke-sklo/
Doplňuji:
je to přírodní materiál, asi jako cihla ,)

arygnoc

je mnoho produktov, ktoré vyrába príroda, a človek ju napodobňuje – vyrába tieto produkty pre svoju potrebu, syntetizuje ich.
syntéza je technologický proces, pri ktorom sa získavajú (syntetické) chemické látky, umelé hmoty, i keď sa tieto vyskytujú v prírode (alebo aj nie).

takže nie iba sklo (vulkanické, bleskové), ale v podstate všetky produkty môžeme deliť na prírodné (bio?) a syntetické, i keď je niekedy rozdiel nebadateľný.

Emefej

Sklo je přírodní materiál. Sklo nemusí být pouze tuhý roztok oxidů, existují i chalkogenidová (neoxidová) skla, která se připravují přímou syntézou chalkogenidů s polokovy a žádné oxidy neobsahují. V přírodě se nacházejí skla fulguritová (vznikají úderem blesku), vulkanická, impaktová (vznikají teplem při dopadu meteoritu), skla diaplektická (vznikají tlakem při dopadu meteoritu) a tektity (vznikají kondenzací par během dopadu meteoritu). Ostatní skla se vyrábějí uměle z přírodních materiálů.

Zdroj: http://www.prvky­.com/strunzova-klasifikace.html