quentos

Je silnější turek, nebo rozpustná káva?

Domníval jsem se, že turek, nicméně jsem se před hodin vrátil z návštěvy dvou žákyň, u nichž jsem si dal turka, a usnul jsem po návratu jak dřevo. Tak jako to tedy s tou „silou“ je – dáte-li např. lžičku rozpustné do jednoho hrnku, lžičku turka do druhého, obojí zalijete, co bude silnější za předpokladu, že oba hrnky mají stejný objem?

Nejlepší odpověď
hanulka11

myslím, že rozpustná je silnější někde jsem četla, že může být silnější až 9× /zřejmě tím zpracováním/

Další odpovědi
www

Podle mne záleží na kazdém jedinci a obsaženém množství kofeinu, já po kávě spím jako bez ní. Rozpustná káva navíc není pro mne káva a rozdíl poznám jen v chuti 🙂

dědapetr

Ta otázka už tady byla:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-silnejsi-zrnkovy-kafe-nebo-instant

Adula.57

Rozpustná je silnější. Můj táta si dáva do rozpustného mléko a do turka ne. Já sama bych řekla že je to naopak, ale není. Možná že z turka to čase vyprchává ta síla. Nevím, ale je to možné…

HOMER

Rozpustná je silnější,dává se pouze zarovnaná malá lžička a bohatě stačí,turek se dělá přinejmenším z vrchovaté lžičky.

Honzin8

Já turka nemůžu. Já si potrpím na silnou a dobrou kávu, co provoní byt. Za mě je nejlepší nabídka kávy od oxalis. Ta mi chutná opravdu hodně a nádherně voní.

Cizecek.M

Já mám od nich moc ráda tu kávu belgické pralinky. To je teprvě vůně :)

Kajolka

Jojo, to se teda přiznám, že tahle příchuť je moc dobrá, ale já jsem spíš na sladší chutě :) Ale u Oxalis nemám nejmenší problém vybrat.

Cizecek.M

No… já ze začátku měla teda :D Mají tam velikou nabídku a já chtěla ochutnat vše a hned… no, tak to samozřejmě nešlo, že :D

Mirushka90

Já jsem o Oxalis před tím nevěděla… nebo spíš věděla jsem, že sem tam narazím na kiosek, ale nevěděla jsem o tom e-shopu. A byla jsem teda nadšená. Na vánoce jsem tam vybrala kávu, čaje i kosmetiku a všichni byli nadšení :)

Michálek1245

Rozpustná je o něco silnější. Ale hodně záleží na tom, co je to za kávu. Já odebírám od https://www.ka­vamonro.cz/Ka­vove-predplatne-c48_0_1.htm kávové předplatné a tak každý měsíc přijdu do styku s jiným typem kávy. A ty rozdíly v síle poznáte. Ono postupně si navíc taky budujete trochu imunitu. Nehledě na to, že klasický turek se louhuje postupně, takže ten na síle nabírá. :)

Děda Louda

Na takto položenou otázku není snadné odpovědět, protože není dáno kritérium „síly“. Asi máš na mysli obsah kofeinu, jenž je jedním z velkého množství látek obsažených v kávě, resp. jeho účinek v rozdílných formách závislých na způsobu přípravy nápoje.

Teď už k mé zkučenosti:
Osobně užívám kávu jako účinné uspávadlo. Zní to možná divně, ale vysvětlím. Můj organizmus je v trvalém stavu nižšího tlaku, než je obvyklé, ne, že bych nějak omdlíval, či měl jiné problémy, prostě je to u mne setrvale nastavený normální provozní stav. Co se stane, když si dám opravdickou kávu? Tím chci říct, že nemyslím nějakou předraženou hospodskou (tzv. bezpečnostní) čurifindu, nebo snad, nedej Bože, jakousi imitaci z automatu, která má s kávou pouze vzdálenou podobnost použitého barevného odstínu chemického vylepšovadla a úžasné saponinové pěny (jeden čas se nám pokoušeli tlouct do hlavy výraz kréma).

Tímto okamžikem, přesněji po chvíli, začne působit účinek kofeinu, jenž má mimo jiné za následek zvýšení krevního tlaku. To ovšem můj CRS (rozuměj: centrální regulační systém)vyhodnotí jako chybové hlášení a podnikne kroky vedoucí k nápravě, tedy uvedení systému do normálu tak, že vydá instrukce ke snížení tlaku. Jelikož je, jak známo, účinek kofeinu pouze krátkodobý, postupně odeznívá a vrchu nabývá pokyn CRS, čehož důsledkem je ještě nižší tlak, než obvykle a nástup usínacího procesu.
Takže zatímco ostatní používají kávu pro povzbuzení, v mém případě to funguje přesně naopak.

mojitek

Ono neni tak jednoduche na tohle odpovedet.Pokud das do salku 1 lzicku kavy na turka a do druheho to same s rozpustnou tak rozpustna je jakoby naoko silnejsi.Ale kava v turku se neustale louhuje,takze po par minutach je turek mnohem silnejsi nezli rozpustna.