VelkejDíDí

Je si španělština s portugalštinou podobná tak jako čeština se slovenštinou?

Popř. dalo by se to porovnat s češtinou + nějakým jiným slovanským jazykem?

Nejlepší odpověď
annas

"Jako jazyky románské jsou si podobné, rodilí mluvčí jsou schopni bez problémů číst španělské texty,. Ašak nelze říci, že se jedná o stejný vztah, jako má čeština ke slovenštině, protože výslovnost je podstatně odlišná..

Portugalština má také značné podobnosti s katalánštinou, italštinou a dalšími románskými jazyky, zejména v oblasti gramatiky, ale také slovní zásoba je často velmi podobná nebo úplně stejná."

See more at: http://www.lig­htpoint.cz/me­sice-jazyku/portugal­stina-jeden-z-nejrozsirenejsich-jazyku-sveta/#sthash­.epp6kbIb.dpuf

Moje kolegyně umí španělštinu. Jednu dobu pobývala v Portugalsku. Ptala jsem se jí na vztah španělštiny a portugalštiny. Tehdy odpověděla, že rozdíl ,mezi oběma jazyky je o něco větší než u češtiny a slovenštiny, ale menší než u češtiny a polštiny.

Doplňuji:
"Portugalština je sice v mnoha aspektech velmi podobná španělštině, ve výslovnosti se od ní ale značně liší. S trochou cviku je pro Portugalce možné rozumět španělštině a naopak.
Portugalští rodilí mluvčí dovedou obvykle číst španělsky psaný text a naopak, i když mluvené řeči nerozumějí (mluvená řeč se také mimochodem zpravidla vyvíjí rychleji než psaná, která je díky tomu blíže původnímu – společnému – stavu).

Návštěvníkům Portugalska a Brazílie se nedoporučuje při hovoru s místními používat španělštinu, nemají to rádi a bývá to považováno za ignoranci."
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Por­tugal%C5%A1ti­na

"Portugalština patří mezi románské jazyky a je tedy podobná například španělštině nebo katalánštině.
Portugalský jazyk má díky svému velkému rozšíření několik dialektů, tzv. sotaque. Trošku jiná je portugalština v Portugalsku, Brazílii i Africe.

Více zde: http://www.jazyky-individualne.cz/ja­zykove-kurzy/portugal­stina/

Ve skutečnosti existuje mnoho podobností mezi oběma jazyky na všech úrovních: morfologické, syntaktické, sémantické a fonetické-fonologického..

http://www.cu­adernoscervan­tes.com/lc_por­tugues.html
https://es.an­swers.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2008­0211160722AAYj5Vn

Špnělština i portugalština patří do skupiny románských jazyků s větší vzájemnou srozumitelností.. To znamená, že mluvčí románského jazyka s mohou vzájemně rozumět, a to zejména v psané formě bez potřeby speciálních studií.
Například podle údajů z etnologie , je míra lexikální podobnosti 89% mezi španělštinou a portugalštinou.atd.

http://matador­network.com/es/9-idiomas-faciles-para-hispanohablantes/

Další odpovědi
mojitek

španělština a portugalština jsou NAPROSTO ODLIŠNÉ JAZYKY krom pár podobných slov. Je to spíš jako čeština a ukrajinština.Dělal jsem jak se španěly tak i s brazilci,oni si vůbec nerozuměli,museli mluvit anglicky. Stačí zadat do google překladače nějaká slova,přeložit a bude hned jasno

mojitek

Annas,vy jste prostě neúnavná googlistka :D Tam se píše kdejaká volovina,já to mám z první ruky,teda z prvních rukou

mojitek

Annas,je to naprostý nesmysl co Vám ta kolegině říkala.Tyto dva jazyky jsou odlišné portugalec/brazilec si se španělem moc nepokecají.

Agneta

mojítek > taky jsem v tom tématu involvovaná…Ono totiž lingvisticky vzato je tam naprosto bezpochybně velká příbuznost – a s tím srovnáním „ale menší než u češtiny a polštiny“ mohu souhlasit, ale – teď jen z tohoto hlediska…chápu, že mohou mít problémy, vždyť braz. portugalština je zase malinko odlišná od té spisovné.
Totiž p. je poněkud více latinská, než španělština, asi tedy starší a konzervovanější. Já jsem si dřív taky myslela, že je to stejné se š.,
že je to jen nářečí, ale teď už tu rozdílnost uznávám:D
Španělé a Portugalci mohou ale bezproblémově v druhé zemi nakupovat a pod., na to to stačí, prostě domluví se, a snadno:D

mojitek

no když se naučí tu jejich řeč,proč ne. Já dělal rok u brazilců,oni se se španěly (zákazníky)ne­domluvili,pro­to mluvili anglicky. Ptal jsem se jich a potvrdili mi velkou rozdílnost.Mimoto mi to i jiní španělé říkali,že tyto dvě řeči jsou úplně jiné(krom lehkých náznaků). Tak tedy: děkuji/není zač šp.(gracias/de nada),port.(o­brigado/seja bem vindo) :D

Agneta

Dobře, to teď vypadá na velký rozdíl, ale co kdybys uvedl taky ty případy, kde je to „bez rozdílu“? Naši čtenáři/účastníci by si totiž mohli myslet (na základě tvé zkušenosti), že je ten rozdíl značnější než značný:DDD
U „gracias“ je podobnost na latinu/italštinu: „grazie“(grácije), ale p. má na latinu celkově větší vazbu. Španělština se vyvíjela, došlo k posunům…
To ti jistě mohou i nějací Poláci povědět – a to dost sebejistě, že čeština je úplně jiný jazyk, že vůbec nerozumí…já třeba polštině dobře rozumím, a neučila jsem se ji:D

mojitek

Agneto,psal jsem,že i mezi těmito jazyky jsou slova podobná alespon náznaky. Ale to i mezi italštinou/špa­nělštinou a francoužštinou..Ono hodně jazyků si je zčásti podobných.Já bych tu portugalštinu se španělštinou přirovnal asi jako mezi češtinou a ruštinou(ne ukrajinštinou jak jsem původně psal).

annas

Ad Agneta.

Určitě jsi správně četla, že moje kolegyně pobývala v Portugalsku, nikoliv v Brazilii, takže diskutovat je zbytečné.

Samozřejmě že portugalská brazilština se bude lišit od evropské. O tom nepadla ani zmínka.

Ale platí, že portugalština i španělština mají stejný původ – oba to jsou jazyky románské.