bolak

Je schopnej papoušek chápat slova která opakuje?

Může se naučit slovo „jídlo“ a používat ho když bude mít hlad? Že zařve „jídlo“ a bude očekávat že mu ho hominid donese?

Nejlepší odpověď
www

Slovo jídlo, tak jako my, nechápe. Velmi dobře ale chápe souvislosti s tímto slovem. Tedy ví, co bude následovat. 😉
Doplňuji:
Viděl jsem papouška, který například na „povel“ a mazej do klece Pepo! mazal. Nevěděl sice co je slovo klec, ale věděl co a kam udělat. Samozřejmě, očekával odměnu 🙂

Další odpovědi
annas

Nevím. Ale uvedu jednu příhodu s papouškem. Pracovník jedné instituce byl pověstný svým nevybíravým slovníkem. Společnost v kanceláří mu dělal papoušek. Ten však nikdy nereagoval. Zákon schválnosti zapůsobil. Jednou přijel na návštěvu ministr, sotva vstoupil do kanceláře, pták poprvé promluvil a ministra přivítal: kur.., co chceš???. Legrace, i když papoušek se projevil jako nezdvořák… 🙂 Dlouho tato historka kolovala …

anonym

Myslím, že souvislosti chápe. Znala jsem jednoho papouška žako, kterého měli moji přátelé z Moskvy. Jmenoval se Nobi (Nikolajev) a oni si ho vychovali
pří svém osmiletém služebním pobytu v Africe od holátka, které černoši vybrali
z hnízda.
Slyšet mluvit papouška je zážitek, ale slyšet mluvit papouška rusky, to je teprve mazec! Ljuba tvrdila, že zná nejméně 300slov. Při mém několikadenním pobytu
u nich doma si Nobi po krátkém čase zvyknul na mou přítomnost a rozmluvil se. Jeho klec byla v obývacím pokoji a byl prostě součástí rodiny a všechno komentoval a tak trochu je komandoval. Od té doby vím, že žako určitě chápe souvislosti. Nemyslím takové ty věci jako že když zazvonil telefon, papouch volal aló, aló! (po rusku bez „H“) a uměl přeříkávat: Maje ímja Nobi Nikolájev, Áfrika moj dom, ja živjú Bašilóvskaja sórok ósem"…atd. ale když pán domu přinesl
na stolek lahev piva, Nobi ho křikem upozornil, že nemá otvírák. Totéž udělal mně, když jsem položila na stůl cigarety – od té doby vím jak se řekne rusky zapalovač a sirky(zápalky) protože to jsme ve škole opravdu nebrali :)). Malá kníračka Žulka dokonce Nobiho poslouchala, když hlasem paničky zavelel .Ten papoušek prostě věděl kdy co říct a chápal souvislosti, pokud chtěl něčeho dosáhnout.
Někde jsem se dočetla, že zrovna papoušci žako prokazují jisté známky intelektu . Na Nobiho často vzpomínám, dokonce mám takové tušení, že ještě žije. On chudák měl taková holá prsíčka, škubal si z nějakého důvodu peří. Ljuba říkávala: On je úmnyj, no lysyj… Příště jsem přivezla český starý dobrý Roboran a bylo po problému.
že ještě žije.

zjentek

no jasně, šůr. Alfred (ara amazoňan) u nás vedle v krámu (často tam za ním chodím na pokec) s květinama a dekoračkou, mi vždycky řekne ahoj, když přijdu a ahoj, když už jdu pryč, geniálně pozná, že odcházím. Pak ještě chvíli řve, když slyší, že už jsem otevřel hlavní dveře, ale to už není česky ,) ..takže v ahoj má jasno. Význam písmen jej asi netrápí, ale to psa při sedni, lehni asi taky ne

rodier

ne, nechape je. tuto moznost maji pouze lide.

bolak

www: jo to vím, to je jasný že reaguje na slova, to většina domácích mazlů, ale mě zajímá, jestli když je schopnej „mluvit“, tak jestli si sám dokáže říct o jídlo.. (pokud tedy chápe souvislosti)

jak už jsem prve uved v otázce, pokud má hlad, má na to mozeček, aby si sám řekl o jídlo a očekával že bude jeho přání splněno?

zjentek

jsem si jistý, že bude říkat jidlo, vždycky když jej chce ( pokud má zrovna to slovo spojený s jídlem). ..a očekává, že to bude splněno, když to říká před lidma. ..stejně jako ten u nás v krámu říká ahoj, i když nikdo nepřichází či neodchází, ale jsem přesvědčený, že on si v ten moment přeje, aby někdo přišel ..takže očekává splnění přání, ale jede více méně na náhodu ,)