filitau3

je sanskrt to samé jako hindština?

Nejlepší odpověď
odpomass

Ahoj.
Pokud vím, tak hindština (stejně jako třeba nepálština, romština,…) se vyvinula až právě ze sanskrtu.

Další odpovědi
annas

Na Vaši otázku odpověď. Sanskrt není totožný s hindštinou. Tak jako čeština není totožná se slovenštinou či polštinou nebo praslovanštinou.. Ale jsou to jazyky příbuzné, které se vyvinuly z praslovanštiny, tak má základ v indoevropštině.

Sanskrt patří do indo-árijské větve indo-íránských jazyků z indoevropské jazykové
skupin, nejbližší jazykovou příbuznost tedy sdílí s íránskými jazyky jako stará perština nebo avestština.. Je to mrtvý jazyk.

Sanskrt je liturgickým jazykem hinduismu, buddhismu a džinismu. Ovlivnil vývoj mnoha řečí severní Indie – hindština, urdština, bengálština, maráthština, kašmírština, paňdžábština, nepálština i romština jsou řeči, které se vyvinuly ze sanskrtu..

Genetická jazyková typologie.

pusinka50

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/San­skrt