m-nicki

Je rozdíl ve výpovědi ze strany zaměstnance a dohodou z důvodu stěhování do jiného kraje?

Dobrý den, z důvodu stěhování z Prahy do jižních Čech chci dát výpověď a zaměstanavatel mi nabídl dohodu. Nevíte prosím zda je rozdíl jestli ji podám já z důvodu stěhování, nebo bude podána dohodou z téže důvodu? Předem děkuju za info

Odpovědi
Drap

Stěhování neni důvodem k výpovědi. Pokud uzavřete dohodu, je uplně jedno, která strana ji podává. Je to vzájemná dohoda obou stran.

Quimby

Ano a velká. Dohoda je rozvázání zaměstnaneckého poměru se souhlasem obou stran a s podmínkama, na kterých se strany dohodly. Výpověd je jednostranné ukončení zam. poměru a zaměstnanec ji může podat kdykoliv a nemusí uvádět důvod. Zaměstnavatel může dát výpověd jen z důvodu, které mu vymezuje zákon. Výpovědní lhůta je nejméně 60 dní(daná smlouvou).
Čili by v tomto případě byla asi lepší dohoda, pokud zaměstnavatel nabídně třeba okamžité ukončení bez výpovědní lhůty, ovšem doporučuji velmi dobře přečíst před podepsáním.

ivzez

Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo
bez uvedení důvodu. Z tohoto úhlu pohledu je stěhování stejně
legitimní důvod, jako kterýkoliv jiný.

Ovšem pozor na to, že ÚP může dohodu i výpověď z důvodu
stěhování vyhodnotit jako dobrovolné ukončení zaměstnání a
následně krátit podporu v nezaměstnanosti.

Doporučuji proto podívat se na § 5 písm. c zákona o zaměstnanosti, kde
najdete vážné důvody. [ http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c ]

Bude-li některý z důvodů odpovídat Vaší situaci, dejte radši přednost
přesné formulaci ze zákona. [Např. místo stěhování můžete použít
„místo výkonu zaměstnání druhého manžela“.]

Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu, ta je dána
zákoníkem práce, nikoliv pracovní smlouvou. V té by mohla být
sjednána delší výpovědní doba.

V případě dohody skončí zaměstnání dnem uvedeným v písemné dohodě.

Takže zvažte, co je pro Vás výhodnější.

Skončení pracovního poměru (§48 a následující):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p48

Málem bych zapomněla: Kdyby písemnou dohodu připravil zaměstnavatel,
ohlídejte si, aby v ní uvedl důvod. (Dohodu bez uvedení důvodu nepodepisujte.)

_______

Quimby,

dávejte si prosím ve svých odpovědích větší pozor. Před chvílí jsem
u zdravotního stavu „potkala Vaši chybnou odpověď, teď další. Příští
chybnou odpověď nahlásím (už bez upozornění).

Výpovědní doba (kde jste vzal 60 dnů??); § 51, odst. 1):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p51-1

____

Drape,

mýlíte se → výpověď ze strany zaměstnance (§ 50, odst. 3)
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p50-3