Dařbuján

Je rozdíl mezi studem a stydem ?!

Doplňuji:
Tak mi, mosoji, vysvětli co je správně. Stydím se za Tebe nebo studím se za Tebe?! Erteplo

Nejlepší odpověď
annas

Jak se to vezme – podst. jméno stud mělo význam studený, chladivý . Dnes nahrazeno podst. jménem chlad.

styděti se, stydlivý, nestyda , nestydatý – pozůstatky původního základu styd.. Staroslověnsky stud – ostuda, nesoudný, ošklivost před něčím.
Později se objevil i mladší tvar styd, který jako podstatné jméno zanikl a dnes se nepoužívá.

Dnes význam stud = 1. pocit při vykonání něčeho špatného, nebo potupením. 2. ostych, ostýchavost.

Etymologie

Další odpovědi
quentos

ano, je. To první existuje, to druhé ne.

Ad doplnění, nechápat, že zkrátka došlo ve slově ke změně kmenové samohlásky (podobným procesem jako vůl > volovina), je znakem omezenosti…

mosoj

Jako mezi bramborama a zemiakama.
Doplňuji:
Jak vidíš i annas mluví o podstatném jménu !!
Není co vysvětlovat.

anonym

Stydím se za tebe, Dařbujáne.
Studím tě, Dařbujáne.
Sice lze obé najednou, ale jde o dvě naprosto rozdílné činnosti.
😉

Lamalam

Slovo styd neznám, ale stydký pysk ano.

marci1

Stud je správný výraz, styd je zastaralá verze, která se používala kdysi.