zjentek

Je režné koště původně z rýže, anebo ze žita?

Režná metla.

Nejlepší odpověď
annas

Postupně jsem doma používala či používám

březové koště – březová metla – březových proutků – to vydrží nejdéle.
čirokové koště – s holí
rýžové koště – z rýžové slámy – je bez hole
plastové koště – „štětiny“ jsou z plastu

Nejstarší košťata se vyráběla v domácnosti z březového proutí.

Rýžová sláma se používá pro pletení rohoží, košíků a klobouků

Žitná sláma se používala na povřísla a na krytí střechy výrobu ošatek, košů, dokonce na včelí úly, k podestýlce atd. Je tenká, takže se dobře zpracovávala.

Čiroková sláma je tvrdá, takže dnes se z ní vyráběji košťata a smetáky.

Možná jsem nebyla úspěšná, ale nenašla jsem, že by se ze „rži“ dělala košťata.

Jen to, že rýžový – režný – kartáč „rejžák“ nikdy nebyl z rýže, ale z kořínků jihoamerické trávy.

Zřejmě to tak bude i s metlou. Možná se režné koště pojmenovalo podle barvy.

Další odpovědi
Klaproth

Dej si pár kalíšků režné a neřeš blbosti.

zjentek

Klaprohte, to bych teprve řešil!

Dochy

V tomto případě bych zůstal u výrazu koště. Metla (ve smyslu „koště“) jak znám já je ze svazku větví (u nás se dělali z břízy), což u svazku rýžových stébel není moc dobře proveditelné.
Takovéhle metly dělal i můj děda, jen na vázání používal myslím drát.
http://www.vmp­.cz/cs/odborna-cinnost/tradicni-rukodelna-vyroba/zubersti-metlari/dokoncovaci-prace.html