terezie.k

Je rakovina dědičná? Můžu jí „zdědit“?

Je možné, že když jsme měli rakovinu v rodině, že může se přenést?

Nejlepší odpověď
marci1

Rakovina dědičná není, ale můžeš k této nemoci mít jisté genetické dispozice. Pokud ji někdo z blízkých příbuzných měl, je vždy důležité chodit na preventivní prohlídky a více sledovat, jak organismus funguje. Ale rakovinu může mít samozřejmě i ten, v jehož rodině se vůbec nevyskytla. 🙂

Další odpovědi
anonym

Všechno může být dědičné,ale přenést se nemůže,může začít bujet.

dědapetr

Vliv dědičnostiedi­tovat
I když je nádorové onemocnění podmíněno většinou získanými změnami v genetickém materiálu, existují i podstatně vzácnější formy dědičné. Jedná se např. o mutaci jednoho z genů BRCA-1 nebo BRCA-2, která je zodpovědná za zvýšený familiární výskyt nádorů prsu a vaječníků, nebo o mutaci genu APC, která je zodpovědná za familiární polypózu tlustého střeva (mnohočetný výskyt polypů, tedy jakýchsi výrůstků sliznice) s téměř 100 % zvratu v kolorektální karcinom).

Někdy je situace méně zřejmá, některé nádory vykazují vyšší výskyt v určitých rodinách, ale nejde o jednoduchou mendelovskou dědičnost. Pravděpodobně se jedná o kombinaci vlivu několika genů a vlivu některých rodinných zvyklostí (např. zvláštnosti kuchyně) nebo některých místních specifik (Například byl popsán případ široké rodiny s četným výskytem nádorových onemocnění trávicí soustavy, onemocnění postihovalo i nepříbuzné členy rodiny. Při důkladném šetření se zjistilo, že jeden z postižených je zaměstnanec Českých drah a výhodně kupuje likvidované dřevěné pražce. Dřevo z pražců pak používali mimo jiné k poměrně častému grilování. [zdroj?]). Vliv dědičnosti slábne s věkem a pro účely anamnézy se obvykle uvažuje jako hranice mezi nádorem vzniklým bez vlivu dědičnosti věk 50 let. V praxi to tedy znamená především to, že pro individuální riziko pacienta mají význam nádory u pokrevních příbuzných vzniklé do cca 50 let jejich věku.[10]
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­kovina

pusinka50

Dědičné dispozice onemocnění rakovinou jsou 10%. Tedy 10 lidí ze 100. To jsou oficiální zprávy lékařů. Pro tebe, jako pro dívku je nebezpečí onemocnění stejného typu rakoviny, jakou měla popř. tvá matka, sestra tvé matky či matka tvé matky (babička). Rakovina u příbuzných tvého otce je již pro tebe méně riziková.
Také hraje velkou roli míra stresu, ve kterém člověk žije.