Klarisa

Je rakovina dědičná?

Když mi umřela matka i děda na nádor v oblasti hlavy,který je zhoubný mohu to zdědit já nebo moje děti?Máme se nechat geneticky vyšetřit?Prý je to v genech.

Nejlepší odpověď
Džanička

Příčiny rakoviny bývají rozdílné.Všechny faktory vyvolávající rakovinu nějakým způsobem poškozují geny,regulující růst buňky.Dělení,vývoj a stárnutí tělesných buňek řídí celá řada takových genů.Po nahromadění genetických chyb může buňka začít nekontrolovatelně růst a stane se z ní buňka rakovinná.Ke vzniku může přispět infekce viry bradavic nebo herpesviry.Chyby DNA nebo náhodné mutace.

Další odpovědi
Nuk nuk

Stejně jako u většiny podobných nemocí v podstatě platí, že není dědičná rakovina jako taková, ale jsou dědičné dispozice k ní.
Pokud Vaše matka a děda zemřeli na rakovin, neznamená to, že i Vy automaticky budete touto chorobou trpět. Naopak na rakovinu umírá spousta lidí, kteří v rodině nikoho takového nikdy neměli. Na druhou stranu to u Vás a Vašeho potomstva hrozí více, než v jiné rodině. Genetické vyšetření samozřejmě pro větší jistotu absolvovat můžete, ale obávám se, aby Vás to zbytečně nevyděsilo. Jeho výsledek může znít: „Ano, máte dispozice“ k nádorovým onemocněním", a Vy pak budete žít po zbytek života ve strachu a stresu, kdy se to spustí.
Spíše než genetické vyšetření, které rakovině nezabrání, bych doporučila určitou zdravou životosprávu – minimum stresu, nekouřit, pít alkohol v umírněném množství, vyhýbat se zbytečně tučným jídlům a celkově se vyhýbat faktorům, které mohou nádorové bujení spustit.

kikinka2210

Já bych se nechala vyšetřit,dříve než pozdě než se to vydegeneruje.Ale neboj moje babička měla křečové žíly imamka já se ale taky bojím ale Rakovina je horší.Co se dá zkazit

Vikičistič

Zatím to není prokázané,ale vyšetřením nic nezkazíte.

HerbiG

jeste to neni prokazane ..

anetadela1

Budu vám citovat článek z 21. století:
Je mi teprve 18. let. Bojím se, aby mě nepostihla rakovina prsu, což je jakési prokletí naší rodiny. Je to dědičné?
Odpověď 21. století:
Jak nám potvrdili naši přední onkologové, rakovina v pravém slova smyslu dědičná není. Existují však rodiny se zvýšeným rizikem vzniku nádoru, kdy dojde k poškození genu v zárodečných buňkách (mutace genu), což se pak přenáší na potomka. Nosiči těchto mutací mají svýšené riziko onemocnění nádorem…

Nevím jestli se něco platí za genetické vyšetření, ale pro klid na duši.....

Michal

Ano i ne.Názory se různí.Vyšetřit bych se já nenechal,protože chci aspoˇněkdy klidně spát.

infant

Rakovina je nemoc opravdu záludná a může se na ní podílet mnoho faktorů. Ale genetický potenciál je značný. Pokud ale vaše matka a děda bydleli ve stejném domě, může být chyba tam (formaldehyd ve stěnách, radon z podloží, azbest apod.). Příčin může být mnoho.

Zdroj: infant.blog.cz