OptieX

Je psychoanalytik na vyšší úrovni vzdělání ve srovnání s psychiatrem?

Vyplývá to z jednoho článku který jsem četl 😉 Že je Psychiatr „nad“ psychologem jsem věděl, ale zdá se že psychoanalytik studuje ještě déle než psychiatr?
Díky za vysvětlení.

EDIT: Cituji článek:„Když chce být někdo psycholog, musí studovat čtyři roky a pak absolvovat léta klinické praxe. Teprve pak se stane psychologem klinickým – tím kdo léčí lidi, co se cítí nešťastně. Vede je také k tomu, aby začali prožívat svůj život šťastně. Psychiatr na to studuje šest let a poté potřebuje dvě atestace, psychoanalytik ještě dalších deset až patnáct let praxe.“

Neupozorňujte pokud poznáte o jaký článek jde (ale nemám jak Vás zastavit)

Nejlepší odpověď
gecco

Definuj pojem „psychoanalytik“…
😉
Takový termín není nijak uzákoněn – a může se tak označovat i naprostý šarlatán, dokonce ´babka pavlačová drbna´…
A nebo psycholog či psychiatr s astestací psychoterapeuta…
___
Osobně jsem a-priori nepřátelsky naladěn vůči lidem, kteří se tak prezentují – mám zkušenost, že jde obvykle o ty šarlatány…
😉
_____________­______________
Ne – neboj, nebudu ten článek hledat a tím pádem ani na něj upozornovat…
😉
Pořád mi ale chybí definice toho „psychoanalitika“…
Jen – aniž bych chtěl rejpat – mám dojem, že jej psal nějaký ten šarlatán – pravděpodobně vzdělaný MBA nebo podobně (USA školství má jiný systém a používá jiné termíny – tím se nechci ´dotknout´ univerzitního vzdělání v USA obecně)…
😉

Další odpovědi
Lamalam

Nesmysl.

da ny

Je samozřejmostí, že léta praxe přidávají na zkušenostech a kvalitě každého odborníka.
Psychologa, psychiatra, instalatéra, zdravotní sestry, kuchaře, učitele.....
Pokud se jedná o psychoanalytika, ve smyslu , který zřejmě máte na mysli jde vždy o VŠ. O MUDr. v oboru psychiatrie mebo o doktora filosofie PhDr..
Co/kdo je víc?
Nejdelší souvislé studium je medicína… Ostatní VŠ (kromě právníků, lékárníů) musí nejprve ukončit úspěšně bakaláře státními zkouškami a obhájit bakalářskou práci. Pak studují magisterské, zde opět státní zkoušky a obhajoba diplomové práce.
Dále mohou pokračovat všichni VŠ v dalších studiích.

Příklady:
http://www.dejdar-martin.cz/
stačí mu LF s atestací, jiný titul nevidím…
https://iapsa­.sluzby.cz/
https://xman.id­nes.cz/otto-gross-psychoanalytik-ddg-/xman-styl.aspx?c=A140929­_145125_xman-styl_fro
„Psychoanalytik“ a schopný může být kdekdo, jen některé to živí … 🙂

Jeden z vedoucích ZL po dvouleté praxi zakončené ústním přezkoušením před komisí (vedoucí ZL, primář zubního odd., ředitel polikliniky, hlavní sestra nemonice s poliklinikou) řekl kolegyni: „Tak a teď jste teprve pára z lejna zubního laboranta.“ 🙂
A tak nějak to je.....léta praxe a zkušeností nás všechny posouvají dál a výš.

Drap

Může mít vyšší vzdělání, ale neni to podmínkou. Občas dělají psychoanalýzu i lidé bet vysokoškolského vzdělání v oboru.

kelley

Psychoanalýza je jen jeden z druhů psychoterapie, jejím zakladatelem je Sigmund Freud, dnes již mnohdy považovaná ve své původní podobě za překonanou. Psychoterapii i psychoanalýzu může vést jak psycholog s psychoterape­utickým výcvikem, tak psychiatr s tímtéž. Psychoanalýza spočívá v tom, že třikrát týdně (po dobu několika let) hodinu leží klient na gauči a psychoanalytik si od něj nechá platit vlastní výzkum. Zatímco psychoterapie má za úkol klientovi pomoci s nějakým životním problémem a někdy bývá hrazena i zdravotní pojišťovnou…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Psychoanal%C3%BDza