kilyk

Je prodávající firma při nákupu na e-shopu povinna dodat fakturu v Kč?

Je prodávající firma při nákupu na e-shopu povinna dodat fakturu v Kč? Koupil jsem příslušenství ke kameře v e-shopu, který byl v češtině a v Kč. Objednávka a její potvrzení bylo také v češtině. Po obdržení zboží dobírkou jsem po rozbalení zjistil, že je přiložená faktura v eurech od nějaké slovenské firmy, která prodávala toto zboží prostřednictvím e-shopu v cz. Do tohoto zjištění jsem neměl ani ponětí, že to bude vyúčtováno v eurech. Protože mi to dělá nyní problém v účetnictví a firma odmítla vydat fakturu v Kč, ptám se: opravdu není povinna mi dodat fakturu v Kč? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni. Přepočti si ji v aktualním kurzu

Další odpovědi
gecco

Pokud ta firma nemá sídlo v ČR, určitě není povinna vystavit fakturu v Kč (to, že web je ´česky´ s tím nemá nic společného)…

Zaúčtuj fa podle kurzu ČNB z daného dne.
😉

cukrar

Bohužel nevím odpověď, ale vím kde se to dozvíte přesně.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/diskuze/
Stačí okopírovat dotaz.

cizrna

Souhlasím s kolegy a jaký problém v účetnictví? Stačí částku přepočítat denním kurzem podle ČNB. Je to rychlé a jednoduché.

kilyk

Přepočítat si to v kurzu umí každej, kdo vychodil základku ale jak jsem psal, dělá to problém v účetnictví, protože je v jiných státech jiný daňový zatížení atd…, takže to tak jednoduchý není. A když pošlou fakturu z Mongolska, tak na to taky bude člověk čučet jako puk.

Hans51

Nemyslím si, že je vhodné útočit na někoho, kdo se Vám svojí odpovědí snažil pomoci.

kilyk

Rozhodně jsem to jako útočení nemyslel, jen jsem chtěl zdůraznit, že to není tak jednoduchý. Možná pokud je někdo přecitlivělej tak to tak mohl vnímat a tak se omlouvám.

gecco

Je to tak jednoduchý – poptej se nějaké účetní…
😉
Problém případně odlišného daňového zatížení nesouvisí s měnou faktury.

kilyk

Bohužel ano, protože jsem dobírku doplatil se slovenskou daní. Nyní budu asi muset požádat firmu o vrácení slovenské DPH a následně doplatit českou DPH – dopisování, zdržovačka… Ale jak říkáš, je to jednoduchý budu se muset zeptat účetní nebo Mařky daňařky, prostě někoho kdo ví vo co go. Přesto všem díky za snahu.