Katru7

Je pro začátečníka lepší Bernardýn nebo pes Salašnický???

Doplňuji:
Máme velkou zahradu :)

Nejlepší odpověď
www

Pro začátečníka i s pomocí rodičů začátečníků bych doporučil menší plemeno.
Navíc nevím, je-li nebo ne výběh ap., z čehož je potřeba také vycházet.
Doplňuji:
OK, to je pro psa fajn.
A rodiče jsou již přemluveni?? (Viz tvoje předchozí otázka)
Napřed se domluv s nimi a teprve pak vybírej rasu. Možná ji stanoví oni, možná už se nebudeš ani ptát 😉.

Další odpovědi
anonym

Záleží na tom, co od psa očekáváš, kolik máš na něj času, co s ním chceš provozovat a jaké máš podmínky k držení. Všeobecně bych řekla, že BSP (Bernský salašnický pes) je méně náročný a svým původním využitím je to takový nenáročný pes pro všechno. Na dvůr, k domu, ale není agresivní, dříve byla jeho hlavní pracovní náplní svážení konví mléka zapřažený v káře, z odlehlých salaší. Jedná se tedy o trpělivého, klidného psa nepříliš velkého vzrůstu a celkem nenáročného na výživu a výchovu. Jen doporučuji velmi pečlivě vybírat štěně od dobrého chovatele, protože se jedná o plemeno momentálně dosti populární a to s sebou nese vlnu množitelů štěňat bez průkazu původu. Taková štěňata bývají o něco levnější, ale často zatížená různými vývojovými vadami, bez záruky čehokoliv. V případě bernardýnů, kteří nejsou na takové vlně popularity se asi ani nevyplatí chov bez původu, ale už jsem bernardýnů zažila několik i pěkně agresivních a špatně vychovaných jedinců, takže bych je pro začátečníka nedoporučovala.
Doplňuji:
www.kssp.cz (Chovatelský klub švýcaráků) a něco navíc: www.lacnesteni­atka.sk

tom004

Dovolím si odhad. Podle otázky tipuji věk 12–14 let. Tak jestli se moc nemýlím, dovolím si odpovědět, že nejdůležitější je znát odpověď na otázku, jestli se o něj budeš umět starat cca 12 a víc let. Nebo je to jen momentální nápad typu, já tu „hračku“ chci také? Pokud v tom máš jasno,tak bych opravdu začal méně náročným plemenem a určitě bych si nechal poradit od odborníků.

bubukaa

Řekla bych že Bernský salašnický protože je takový asi klidnější. Bratranec ho má, je celkem poslušný al vyžaduje dlouhé procházky, pročesávání srsti, je docela náchylný na nemoci takže péči,péči a péči, a také je nároční peněžně protože ostatně toho sní o mnoho více než třeba pudl nebo jezevčík!