marci1

Je pro stát dobré, že hodně lidí, převážně mladých, žije dnes jako solitéři a nechtějí zakládat rodinu?

Platí stále, že rodina=základ státu? 🙂

Nejlepší odpověď
klumprt

Proti zakládání rodin působí vlivy, se kterými toho žádný stát moc nenadělá.

  • ženská emancipace a zaměstnanost – ženy dneska mají takřka stejné kariérní možnosti a mnohdy i ambice jako muži. Dnešní rodina se navíc těžko dá uživit z jednoho platu. To není chybou českého státu, tak je to všude. Žen ochotných přivázat se k domácnosti ve věku, kdy mají nejvíc sil po dobu několika let (1 dítě cca 2 roky) je prostě málo. Ovšem péči o domácnost dneska usnadňují technické vymoženosti – pračky, sušičky, myčky atd.
  • antikoncepce, potraty – nejsem rozhodně křesťanský konzervativec, ale myslím si, že i tohle má vliv. Mladí lidé se odjakživa, co svět světem stojí, oddávali sexu. A rodiny dřív prostě vznikaly, aniž by se někdo někoho ptal na názor. Následně se stmelovaly tabuizováním nemanželského rodičovství („musím se ženit“) a nemožností rozvodu. ("co Bůh spojí, člověk nerozděluj). Jak se v takových rodinách lidem žilo, to je věc druhá.
  • prodlužování vzdělání, prodlužování bezstarostného mládí – dneska by skoro každý chtěl mít aspoň jednu vysokou školu. V pětadvaceti, kdy se to konečně podaří, tak zase každý musí ještě rajsovat po všelijakých Nových Zélandech, Albániích a kdoví kde ještě. Pak se teprv zakládá kariéra. A teprve po rozjeté kariéře někdy v pětatřiceti, ženskou napadne, že by bylo hezké mít miminko. Tomu miminku bude 15, když mamince bude 50. Jestli bude mít ještě jedno, tak se vypustí děti do světa někdy v šedesáti.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že to pro stát je to nejhorší, co může být. Dnešní vedení státu je hloupější, než byl Husák. Ani je nenapadne, aby podpořilo rodiny s dětmi. Ano, česká a moravská rodina je základ státu, nikoliv muslimská, nebo jiná.

Psychotic

Pro stát to asi dobré není, ale lidé tady nejsou proto, aby byli dobří pro stát. To stát je tady, aby byl dobrý pro lidi.

Nuk nuk

Rodina je základem společnosti, tedy i ve smyslu státu. Svobodný člověk bez závazků může déle a efektivněji pracovat, čímž více vydělá a stát od něj tím pádem získá více na daních. Navíc je pro stát levnější – rodině v různých situacích připadnou různé dávky, mladému zdravému jednotlivci (pokud nemá děti) jich vyplatí minimum. Takže z krátkodobého hlediska se vládám může zdát takový solitér výhodnější. Jenže solitéři zestárnou a stát půjde do kopru s nimi.

anonym

Záleží pro jaký stát. Jestli pro tento, nejradši bych byl, aby zanikl. Přeci jen „vedení“ tohoto státu si nezaslouží mít dobrý stát, když se o to ani nijak nesnaží. Proti politikům jako takovým nic moc nemám, ale když do toho, co mají dělat, neinvestují, nezaslouží si z toho nic dobrého.

turbo085

Jako mladý člověk (bude mi 20) ti můžu říct, že mi je úplně jedno, jestli je pro stát dobré, když si založím rodinu teď. Založím si ji, až najdu tu nejlepší a až se budeme moci uživit.

ten který je

Pro stát to do budoucna dobré není,ale je otázka zda je to hloupost politiků nebo záměr.On i soukromý sektor není zrovna moc nakloněn mladým maminkám.Zanedlouho budeme všichni zírat s otevřenou pusou na populační explozi vetřelců v Evropě.

xxx3

Ano, rodina JE základ státu. To, že se u nás rodí málo dětí a rodiny se často rozpadají bych ale nedával za vinu malé podpoře ze strany státu, i když souhlasím, že by to mohlo být lepší. Už jsem to psal u podobné otázky – problém vidím v tom, že lidé dávají před rodinou přednost kariéře a také vlastnímu pohodlí. Povídání o tom, že je třeba si „užít“, protože „žijeme jen jednou“, s tím rovněž souvisí. Do tohoto schématu děti zapadají jen velmi omezeně. Ironií osudu je, že se lidé u nás často ošklíbají nad tím, jak moc dětí mají „cikáni“ a „arabáši“, přitom by se dalo říct, že plození dětí je jednou ze základních podmínek přežití rodu. V tomto ohledu je tedy možné tvrdit, že tyto skupiny lidí, nad kterými každý správný Čech s chutí ohrnuje nos, mají očividně daleko větší vůli k životu (a to by se ještě dalo rozebírat, že životní úroveň Čechů – a Evropanů obecně – je až několikanásobně vyšší, než životní úroveň lidí v zemích, kde s porodností žádné problémy nejsou).

Cenobita

Státu je to jedno, stát je jak jak promiskuitní prodejná štětka, klidně se spokojí s migranty, horší je to pro národ český, ten utrpí.